Normy poziomu cukru u zdrowego człowieka

Witam, proszę o podanie norm poziomu cukru u zdrowego człowieka. Interesuje mnie norma dla poziomu cukru na czczo ,norma po 1 h po posiłku i norma poziomu cukru po 2 h po posiłku. Jakie mogą być górne granice u zdrowej osoby ,bo różnie piszą i nie wiem już komu wierzyć. Interesuje mnie dokładny przedział stężenia cukru we krwi dla osoby dorosłej, która nie ma problemów ze zdrowiem. Jaka wysokość poziomu cukru we krwi może świadczyć o cukrzycy? Wszystkim osobom, które się wypowiedzą w temacie dziękuję. Internet jest źródłem wiedzy, ale podaje bardzo skrajne odpowiedzi. Mam nadzieję, że ten post wyjaśni mi moje wątpliwości. Pozdrawiam

Lek. Magdalena Pikul

Witam. Poziom cukru na czczo powinien nie przekraczać 100 mg% a tzw. przygodny pomiar (po posiłku) nie powinien przekraczać 200 mg%. Pomiary po 1 i 2 godzinach dotyczą testu obciążenia glukozą.

prawidłowe stężenie glukozy na czczo, to 70 - 99 mg/dl (3,3 - 5,5 mmol/l)
podwyższone waha się między 100 a 125 mg/dl (5,6 - 6,9 mmol/l)
powyżej 126 mg/dl oznacza cukrzycę

prawidłowe stężenie glukozy 2 godziny po posiłku powinno być poniżej 140 mg/dl (7,8 mmol/l)
podwyższone 140 - 199 mg/dl (7,8 - 11,0 mmol/l)
powyżej 200 mg/dl oznacza cukrzycę

pozdrawiam
Justyna M. Jakubik