Jak ocenić taki wynik badania obciążenia glukozą?

Dzień dobry. Bardzo proszę o interpretację wyników. Test obciążenia glukozą(75g) glukoza na czczo 88 po 1h 96 po 2h 62. Insulina krzywa 3pkt. Insulina na czczo 6,20 po 1h po obciążeniu 74,70 po 2h po obciążeniu 19,50. Dodam że jestem osobą szczupłą i mam niedoczynność tarczycy ostatni wynik TSH to 1,897 . Czy na podstawie tych wyników to już insulinooporność ? I czy rezygnacja że słodkości wystarczy Czy też powinnam zrezygnować z produktów z białej mąki ? Kobieta 44 lata.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Krzywa cukrowa jest ważnym badaniem przesiewowym w kierunki cukrzycy. Podstawowym celem tego testu jest sprawdzenie reakcji organizmu na nagły wzrost cukru w krwi.

Badanie te polega na dwu- lub trzykrotnym oznaczeniu glukozy w surowicy krwi. Prawidłowy zakres obejmuje takie poziomy stężenia: na czczo – poniżej 99 mg/dL, po 60 minutach: poniżej 180 mg/dL, natomiast po 120 minutach: poniżej 140 mg/dL. Wyniki w normie oznaczają, że trzustka funkcjonuje prawidłowo i organizm poradził sobie z przyjętą dawką glukozy.

Badaniem uzupełniającym profilaktykę cukrzycy jest krzywa insulinowa. Krzywa to pokazuje, w jaki sposób organizm wydziela insulinę podczas kontaktu z glukozą. Normy dla tego badania kształtują się następująco: na czczo: do 10 IU/ml, po 1 godzinie: do 50 IU/ml, natomiast po 2 godzinach: do 30 IU/ml.

Istotnym jest wyliczenie współczynnika HOMA – IR, ukazującego stosunek poziomu glukozy do insuliny.

Analizując Pani wyniki badań, można by stwierdzić, że w przypadku krzywej cukrowej glukoza mieści się prawidłowo w wyznaczonych normach.

Natomiast odnosząc się do krzywej insulinowej, można by wnioskować, że po godzinie od przyjęcia glukozy nastąpił zwiększony wyrzut insuliny.

Z przedstawionych wyników trudno jednoznacznie stwierdzić, czy choruje Pani na insulinooporność.

Zalecamy skonsultować się z lekarzem diabetologiem, który dokładnie oceni Pani wyniki i zadecyduje o ewentualnej farmakoterapii.

Pomocna oczywiście będzie tu dieta bogata w warzywa oraz kwasy tłuszczowe omega-3 i -6. Należałoby przy tym ograniczyć spożycie węglowodanów, a pieczywo pszenne zastąpić np. pieczywem żytnim na zakwasie, zwłaszcza w drugiej połowie cyklu.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższym linkiem o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/krzywa-cukrowa

Odpowiedzi na podobne pytania znajdzie Pani w poniższych linkach:

https://pytania-abczdrowie.wp.pl/pytania/czy-te-wyniki-swiadcza-o-poczatku-insulinoopornosci

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moje-wyniki-glukozy-sa-dobre

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.