Co mogą oznaczać takie wyniki badania krwi i testu obciążenia glukozą?

Dzień dobry, Ze względów na złe samopoczucie, uczucie zmęczenia, co kilka godz (tj. Np 3-4 godz po posilku) robi mi się słabo. Lekarz wysłał mnie na badania krwi z czego wyszedl mi niski poziom cukru naczczo 64 mg/dl. Później zrobiliśmy test obciążenia glukoza 75g i naczczo glukoza wyszła na poziomie 74 md/dl a po 2 godz 53 mg/dl. Proszę o interpretacje wyników.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem swojego zdrowia. Bardzo dobrze, że wykonała już Pani pewne badania, niezbędne w przypadku złego samopoczucia.

Biorąc pod uwagę Pani wynik krzywej cukrowej, można by stwierdzić, że poziom glukozy zarówno na czczo, jak i po wypiciu roztworu prawdopodobnie wystąpił w ustalonych normach referencyjnych. Aby wykluczyć cukrzycę wynik dwie godziny po obciążeniu powinien być niższy niż 140 mg/dl. Natomiast, gdy wynik jest stosunkowo za niski można mówić o hipoglikemii oraz zbyt intensywnej pracy trzustki.

Zalecane byłoby wykonanie dodatkowo poziomu insuliny oraz prób trzustkowych w surowicy krwi, a także analizy moczu.

Z racji odległości trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia. Proponujemy więc konsultację z lekarzem diabetologiem. Specjalista po analizie występujących dolegliwości oraz wyników badań, zdecyduje o rozszerzeniu diagnostyki oraz ewentualnym leczeniu.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/krzywa-cukrowa

https://portal.abczdrowie.pl/test-obciazenia-glukoza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.