Co myśleć o takich wynikach testu obciążenia glukozą?

Czy mogę prosić o interpretację testu obciążenia glukozą 75g? 28 tydzień 6 dni wynik: na czczo 88mg, po godzinie od podania glukozy: 95mg, po dwóch godzinach: 143mg. Martwi mnie wynik po dwóch godzinach.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

poziom stężenia glukozy we krwi w okresie ciąży na czczo nie powinien przekroczyć 100 mg/dl, po godzinie maksymalnie 180 mg/dl, zaś po dwóch – nie więcej niż 140 mg/dl.

Zatem w Pani przypadku wynik glukozy we krwi po dwóch godzinach od przyjęcia preparatu jest nieznacznie podniesiony. Niekoniecznie oznacza to cukrzycę, natomiast warto wiedzieć, że zwłaszcza ten drugi wynik – czyli stężenie glukozy po godzinie od podania roztworu – w przypadku nieprawidłowości wiąże się z koniecznością powtórzenia testu OGTT. Więcej w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/test-obciazenia-glukoza.

Z uwagi na to, że Pani wyniki mogą wskazywać na stan przedcukrzycowy sugeruję niezwłoczne skonsultowanie się z lekarzem prowadzącym ciążę, który zadecyduje o skierowaniu Pani ponownie na badanie lub do poradni diabetologicznej. Zachęcam również do lektury materiału dostępnego pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/cukrzyca-ciazowa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.