Zapytaj lekarza

7 4 2 , 4 7 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co myśleć o takich wynikach testu obciążenia glukozą?

Czy mogę prosić o interpretację testu obciążenia glukozą 75g? 28 tydzień 6 dni wynik: na czczo 88mg, po godzinie od podania glukozy: 95mg, po dwóch godzinach: 143mg. Martwi mnie wynik po dwóch godzinach.
KOBIETA, 32 LAT 10 miesięcy temu

Kontrola poziomu cukru - dlaczego jest ważna?

Lekarze wykrywają coraz więcej przypadków cukrzycy. To obecnie choroba cywilizacyjna. Dlatego warto systematycznie badać poziom cukru. Prof. Władysław Grzeszczak wyjaśnia, dlaczego kontrola cukru jest taka ważna.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

poziom stężenia glukozy we krwi w okresie ciąży na czczo nie powinien przekroczyć 100 mg/dl, po godzinie maksymalnie 180 mg/dl, zaś po dwóch – nie więcej niż 140 mg/dl.

Zatem w Pani przypadku wynik glukozy we krwi po dwóch godzinach od przyjęcia preparatu jest nieznacznie podniesiony. Niekoniecznie oznacza to cukrzycę, natomiast warto wiedzieć, że zwłaszcza ten drugi wynik – czyli stężenie glukozy po godzinie od podania roztworu – w przypadku nieprawidłowości wiąże się z koniecznością powtórzenia testu OGTT. Więcej w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/test-obciazenia-glukoza.

Z uwagi na to, że Pani wyniki mogą wskazywać na stan przedcukrzycowy sugeruję niezwłoczne skonsultowanie się z lekarzem prowadzącym ciążę, który zadecyduje o skierowaniu Pani ponownie na badanie lub do poradni diabetologicznej. Zachęcam również do lektury materiału dostępnego pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/cukrzyca-ciazowa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy