Jak mam interpretować wyniki krzywej cukrowej i insulinowej?

Dzień Dobry, Proszę o interpretacje krzywej cukrowej i insulinowej zlecone przez endokrynolog ze względu na Hasimoto , suchość skóry oraz przewlekłe zmęczenie . Tsh 3,03 . Glukoza na czczo 94 Po 1h - 124 Po 2h -114 Insulina na czczo - 7 Po 1h - 50 Po 2h - 38 Dziękuję Kobieta lat 38 , waga 70 , wzrost 157

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Badanie krzywej cukrowej oraz insulinowej jest bardzo ważną diagnostyką w kierunku cukrzycy oraz insulinooporności. Celem tego badania jest sprawdzenie reakcji organizmu na nagły wzrost glukozy w krwi.

Głównym wskazaniem do wykonania krzywej cukrowej i insulinowej jest: występowanie w rodzinie chorób metabolicznych, choroby autoimmunologiczne, uczucie zmęczenia, osłabienia, obecność glukozy w moczu, nadciśnienie, otyłość, ciągłe uczucie głodu i pragnienia, a także wzmożone oddawanie moczu.

Opisywane testy obciążenia glukozą, polegają na trzykrotnym oznaczeniu poziomu glukozy i insuliny w krwi: na czczo, po jednej i dwóch godzinach od wypicia roztworu zawierającego wodę i glukozę.

Analizując Pani wyniki badań, prawdopodobnie nie stwierdza się cukrzycy. Wyniki poziomu glukozy i insuliny mieszczą się w przyjętych granicach normy, jednakże w większości występują w górnych zakresach. Natomiast ostatni mierzony poziom insuliny wystąpił powyżej normy.

Wzrost insuliny można zaobserwować w chorobach autoimmunologicznych, przy insulinooporności, PCOS, a także przy leczeniu kortykosteroidami, lewodopą oraz podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Proponujemy wizytę u lekarza endokrynologa, który oceni Pani wyniki badań. Specjalista zdecyduje o ewentualnym leczeniu i dopasowaniu odpowiednich dawek leków.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/krzywa-cukrowa

https://portal.abczdrowie.pl/cukrzyca

https://portal.abczdrowie.pl/insulina

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.