Do jakiego lekarza się udać z tymi wynikami?

Witam Od dłuższego czasu bardzo źle sie czuje po jedzeniu. Mam uderzenia gorąca , słabo mi i kręci mi się w głowie. Zaraz po jedzeniu bardzo chce mi się soac a później po jakiś 3 h ale wtedy szybko coś zjadam itd ciągle źle. Wyniki krzywej cukrowej i insulinowej Glukoza na czczo 100 , insulina 12 Po godzinie 89 , insulina 19 Po 2 godzinach 102 , insulina 24 Jak dojechałam do domu czyli godzinę później to już kręciło mi się w głowie itd. Czy powinnam się udać do lekarza i jak tak to do jakiego. Wyniki krzywej cukrowej i indu linowej

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Bardzo dobrze, że zdecydowała się Pani wykonać krzywą cukrową i insulinową. Przy opisanych przez Panią dolegliwościach są to kluczowe i podstawowe badania.

Krzywa cukrowa i insulinowa są niezbędne w diagnostyce cukrzycy oraz insulinooporności. Równocześnie te dwa badania nawzajem się uzupełniają. Wskazaniami do wykonania tych badaniach są wspomniane przez Panią objawy takie jak: osłabienie, zawroty głowy, senność, wzmożony apetyt, uderzenia gorąca, a także nadciśnienie, nadwaga, otyłość, przypadki cukrzycy w rodzinie oraz częste oddawanie moczu i świąd skóry.

Za prawidłowe wyniki krzywej cukrowej uznaje się: poziom glukozy na czczo: 70-99 mg/dl, zaś po 2 godzinach nie powinien przekraczać 140 mg/dl.

Natomiast normy dla krzywej insulinowej to: na czczo: do 10 IU/ml, po 1 godzinie do 50IU/ml a po 2 godzinach – do 30 IU/ml.

Znając wyniki badań obu krzywych, możliwe jest wyliczenie współczynnika HOMA - IR. Jest to stosunek poziomu glukozy do insuliny. Jego wynik wskazuje na to, czy pacjent może cierpieć na insulinooporność.

Biorąc pod uwagę opisane przez Panią dolegliwości a także analizując wyniki badań, można przypuszczać, że to może byc insulinooporność.

Proponujemy skonsultować się z lekarzem rodzinnym bądź diabetologiem. Po przeprowadzeniu wywiadu oraz przeanalizowaniu wyników badań lekarz zdecyduje o ewentualnej farmakoterapii, a także pogłębieniu dalszej diagnostyki.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdzie Pani pod następującymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznaczaja-takie-wyniki-krzywej-cukrowej-i-insulinowej

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/interpretacja-wynikow-badan-krzywej-cukrowej-i-insulinowej

Natomiast więcej na temat tego schorzenia przeczytać można w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/insulinoopornosc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.