Czy te wyniki wskazują na insulinooporność u 26-latki?

Dzień dobry, gdy robiłam badania krwi wyszła mi podwyższona glukoza=120. Byłam na krzywej cukrowej i wyniki wyszły takie: Na czczo 122 (norma 70-100), po godzinie wyszło 116 (norma do 180), po 2godz. 120 (norma do 140), Na innym badaniu wyszła mi insulina 10,1, glukoza 109. Mam 26 lat, ważę około 56kg. Czy możliwe jest, że mam insulinooporność?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Prawidłowo, że wykonała Pani szerszą diagnostykę pod kątem chorób metabolicznych. Nie wspomniała Pani, czy występują pewne dolegliwości w życiu codziennym, jak: uczucie zmęczenia, osłabienie, potliwość, wzmożony apetyt lub jego brak, a także problemy z wagą.

Analizując przedstawione wyniki badań, prawdopodobnie można by stwierdzić pewne nieprawidłowości od ustalonych norm referencyjnych. Poziom glukozy na czczo okazał się za wysoki i mógłby wskazywać na stan przedcukrzycowy. Wartość glukozy po 120 minucie, wzrosła w odniesieniu do wyniku po jednej godzinie od wypicia roztworu glukozy. Świadczyć to mogłoby o pewnym zaburzeniu metabolicznym, jakim jest insulinooporność, której nie można traktować jako oddzielnej jednostki chorobowej.

Poziom insuliny na czczo również okazał się podwyższony, co mogłoby wskazywać na nadmierny wyrzut insuliny z trzustki.

Ze względu na odległość, trudno jest ocenić dokładnie Pani wyniki badań, dlatego też zalecamy wizytę u lekarza diabetologa lub endokrynologa. Specjalista precyzyjnie zinterpretuje przedstawione parametry i zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/insulinoodpornosc-terapeutyczne-wyzwanie

A odpowiedzi na podobne pytania może Pani przeczytać pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-wynik-krzywej-cukrowej-i-krzywej-insulinowej

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznaczaja-takie-wyniki-krzywej-cukrowej-i-insulinowej

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.