Co jest powodem zmęczenia, senności i problemów z pamięcią?

Witam, mam 21 lat, jestem chłopakiem i od kilku miesięcy mam poważne problemy. Kiedyś miałem fantastyczną pamięć, a teraz nie pamiętam prawie w ogóle co się działo wczoraj, a nawet dzisiaj. Jestem bezustannie śpiący, zmęczony, nic mi się nie chce, długość snu, nie ma na to żadnego wpływu. Nie mogę się na niczym skoncentrować. Codziennie mam zawroty głowy i myśli samobójcze. Dodatkowo mam wahania nastroju, w jednej chwili jestem uśmiechnięty, szczęśliwy, a po chwili nie chce mi się żyć. Niestety, mam bardzo dużo stresu przez sytuację w domu i w życiu osobistym. Chciałbym wiedzieć czy objawy te są związane ze stresem, czy to coś poważnego? Bardzo proszę o pomoc, pozdrawiam.

Dzień dobry, oczywiście objawy które Pan wymienił mogą mieć związek ze stresem, jeżeli jeszcze wspomina Pan ze ma Pan go dużo. Jednak proponowałabym zarejestrować się do lekarza pierwszego kontaktu i poprosić o profilaktyczne badania aby wykluczyć inne dolegliwości. Czasami stres przyczynia się również do chorób fizycznych także warto wielokopleksowo przyjrzeć się temu problemowi.
Pozdrawiam A. Pacia

Dzień Dobry Panu,

Zacznę od podziękowania Panu, że zechciał Pan napisać, a to znaczy, że szuka Pan dotarcia do przyczyny niepokojących Pana symptomów.

To dobrze!

Myślę, że z jakichś powodów Pana koncentracja i uwaga były/są tak
zaprzątnięte myślami, że nie regeneruje się Pan już optymalnie w czasie snu?
Domniemam, że prowadzi Pan zbyt napięty, być może mocno "zadaniowy" i nawykowy? tryb życia, przez co być może za dużo bierze Pan na siebie obowiązków?

Zaprezentowane przez Pana symptomy mogą być odpowiedzią Pana organizmu na przewlekający się stres/oczekiwania/napięcia, które już przestały służyć organizmowi Pana, jak również mogą to być objawy stanu prodepresyjnego/depresyjnego?
Zresztą sam Pan napisał, że " Niestety, mam bardzo dużo stresu przez sytuację w domu i w życiu osobistym" i to jak najbardziej jest źródło opisanych przez Pana objawów.

Podsumowując..., otrzymał Pan sygnały, by się zatrzymać i Coś zmienić, coś co nie służy Panu?

Wskazana byłaby dla Pana osobista konsultacja w Poradni Zdrowia Psychicznego, celem diagnostyki i (ewentualnego) leczenia.

Jak również kontrolna konsultacja neuropsychologiczna, celem oceny procesów poznawczych (uwagi, zapamiętywania, wrażenia i spostrzeżenia, komunikowania).

Zachęcałabym Pana, by nie czekać i sięgnąć po potrzebną Panu pomoc specjalistyczną.

Z przesłaniem dla Pana Tego, Co jest Panu najbardziej teraz potrzebne,
irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605

Witam Pana
Problemy z pamięcią i koncentracją najczęściej mają podłoże
psychologiczne.
Zwykle spowodowane są brakiem snu, stresem, przemęczeniem.
Czasami są skutkiem ubocznym niektórych leków lub zażywaniem
substancji psychoaktywnych.
Problemy z koncentracją i z pamięcią często towarzyszą też nerwicy,
stanom lękowym i depresji.
Pana problemy z pamięcią mogą być skutkiem przeżywanego stresu.
Opisane objawy mogą też wskazywać na zaburzenia
nerwicowo – depresyjne.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas osobistej
konsultacji, po wnikliwym wywiadzie i zbadaniu okoliczności,
które doprowadziły do opisanych zaburzeń.
Przede wszystkim ważne jest, żeby Pana problem został prawidłowo
zdiagnozowany i żeby podjął Pan leczenie lub psychoterapię.
Gdyby chciał Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl