Dlaczego nic nie pamiętam z okresu dzieciństwa?

Witam, niedawno dowiedziałam się, że jak miałam około 3 lat, a może trochę więcej, jak byłam u babci i dziadka to oni mnie tam ciągle poniżali/wyzywali, nie jestem w stanie tego dokładnie sprecyzować bo najzwyczajniej nie pamiętam. Mówili że mnie moja ciągała za włosy podczas czesania i że mi obetną i że jak byłam mała to sobie tam dosyć poważnie głowę rozbiłam, i mają pretensje ze mnie nie pilnowała Dlaczego ja tego nie pamiętam? Jak byłam starsza ok. 9-10lat to bawiłam się z jakąś koleżanka czy kuzynka, a jak przyszłam do niej rok później to nie pamiętałam jej i tego miejsca, wszyscy się zdziwili. Dlaczego nie pamiem że rozbiłam sobie głowę? Czy to jest możliwe że straciłam pamięć i dlatego nic nie pamiętam z okresu dzieciństwa jak byłam u babci i dziadka a w domu już tak? Jak byłam starsza to bardzo bałam się krwi, sama nie wiedziałam dlaczego. Przecież jak miałam te 10 lat to powinnam pamiętać, przecież nie byłam taka mała. Przepraszam że tak chaotycznie, ale pewnie rozumiecie. Pozdrawiam
KOBIETA, 22 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam Panią,

Rozumiem Panią i wątpliwości na temat niepamięci zdarzeń, które przecież dotyczyły Pani przeszłości. To może rodzić niepokój.

Zapominanie wydarzeń z wczesnego dzieciństwa jest często zjawiskiem znanym jako amnezja dziecięca. Mózg dzieci jest bardzo plastyczny i nie wszystkie wczesne wspomnienia są trwale zapisywane. Dodatkowo, trudne doświadczenia mogą być wypierane przez naszą psychikę jako mechanizm obronny, zwłaszcza w młodym wieku.

Niepamięć dotycząca konkretnych osób lub zdarzeń z dzieciństwa, nawet jeśli miały miejsce później, może również wynikać z mechanizmów obronnych lub po prostu z tego, jak nasz mózg przechowuje i przetwarza wspomnienia. Wrażenie lęku przed krwią, które Pani wspomina, może mieć podłoże w nieświadomych wspomnieniach lub doświadczeniach.

Jeśli te wspomnienia lub ich brak są dla Pani zmartwieniem lub mają wpływ na Pani codzienne funkcjonowanie, mogłoby być pomocne skonsultowanie się ze specjalistą, takim jak psycholog lub psychoterapeuta. Profesjonalista może pomóc Pani zrozumieć i przetworzyć te doświadczenia.

Nieco informacji na temat przetwarzania wspomnień w dzieciństwie znajdzie Pani w artykułach: https://parenting.pl/oto-dlaczego-nie-pamietamy-pierwszych-lat-zycia i https://parenting.pl/dlaczego-nie-pamietamy-czasu-gdy-bylismy-niemowletami .

Życzę Pani dużo siły i mam nadzieję, że znajdzie Pani sposób, aby poradzić sobie z tymi trudnościami.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.