Brak miłych wspomnień z dzieciństwa u dorosłego

Witam na wstępie proszę o NIE pisanie by udać się do np Psychologa ale o w miarę wyczerpującą odpowiedź na pytanie: Dlaczego nie pamięta się swojego dzieciństwa po za złymi wspomnieniami nie pamięta się niczego? Dlaczego pamięta się tylko to co złe umysł ponoć to co złe wywala w podświadomość. Oraz dlaczego jako dorosły szybko zapomina się ludzi włącznie rodziny znaczy się takich danych jak imiona czy też skąd ich się zna, po wyglądzie wiem że ich znam ale skąd szybko zapominam jak i ich imiona

Proszę Pana,
Zwraca uwagę Pana sposób wyrażania się w formie bezosobowej " nie pamięta się"; "zapomina się" itp. Czy nie lepiej powiedzieć ' nie pamiętam" itp. ten proponowany sposób wyrażania się pozwala na ekspresje samego siebie.Pamięć nie jest rejestrem, który zachowuje dokładny zapis zdarzeń. Uwaga człowieka jest bardzo niewielkim miejscem, gdzie treści konkurują między sobą by się do niej dostać. Najwyraźniej u Pana łatwiej dostają się wspomnienia negatywne. Chociaż zapewne są i pozytywne. Zapominanie imion, czy zapominanie jest naturalnym zjawiskiem.

Serdeczne pozdrowienia
Tomasz Furgalski

Dzień Dobry,
Wg. szkoły Ericksonowskiej ( podejście integratywne w psychoterapii), którą reprezentuję niepamięć czy zapominanie to są zjawiska transowe a każdy z nas ma pewien swój potencjał i indywidualność w zakresie doświadczenia transu ( trans świadczy o istnieniu nieświadomej naszej części). Zapominanie służy czemuś - zapewne jednostka radzi sobie z trudnymi doświadczeniami zapominając.Oczywiście jest to pozorne bo de facto wszystkie doświadczenia są "kontenerowane" czyli zapamiętywane w nieświadomości. Niestety żeby" zapomnieć" złe zapomina też inne towarzyszące wspomnienia np. neutralne czy przyjemne. Reasumując pozornie zapominamy - bo zapominamy tylko na poziomie świadomym jednak posiadamy tez część nieświadomą, która wszytko pamięta.Proces przypominania uruchamia np. hipnoterapia. Serdecznie pozdrawiam, Dorota Szykulska-Paprocka