Dlaczego występują u mnie problemy z pamięcią?

Od dziecka mam problem z pamięcią i teraz z zamartwianiem na przyszłość, wewnętrzny krytyk czyli własne myśli bardzo męczą i wypowiadają różne złe rzeczy o mnie i o moim życiu czy rodzinie np. śmierć, a wracając do pamięci, byłem na kursie pamięciowym, znam techniki różne, a nie mogę się nauczyć tego co chcę, wiem, że jest krzywa uczenia i zapominania, ale na obronie poświęciłem mnóstwo godzin i nic z tego nie pamiętam dlaczego?

Dzień Dobry Panu,

Z Pana relacji domniemam, że przeszłe zdarzenia projektują Pana teraźniejszość.

Pamięć długotrwała magazynuje informacje z całego życia, takie jak doświadczenia, zdarzenia/wydarzenia, emocje, słowa, umiejętności, słowa, oceny.
W pamięci długotrwałej zawarta jest wiedza na temat samego siebie i Świata.
Pamięć jest selektywna, najbardziej pamiętamy to, czemu nadajemy (nadaliśmy) znaczenie emocjonalne.
Jeśli doświadczenia z przeszłości były trudne, urazowe, czy traumatyczne, są one wypierane z pamięci, by ponownie ich nie przeżywać (mechanizm obronny).

Rozumiem, że pojawił się u Pana niepokój, związany z pamięcią, co warto byłoby (kontrolnie) skonsultować z Neuropsychologiem, celem oceny Pana funkcjonowania poznawczego (pamięć, koncentracja) by rozwiał Pan swoje obawy.

Dodatkowo inspirowałabym Pana do pracy terapeutycznej, pod okiem Psychologa, by mógł Pan bardziej zrozumieć siebie, co zaowocowałoby u Pana efektywną oraz rozwojową pracą nad sobą.

Z przesłaniem dla Pana Tego, Co jest Panu najbardziej potrzebne
irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605

Witam,
Może Pan wykonać testy neuropsychologiczne, badają funkcje poznawcze (m.in. pamięć, uczenie się).
Odnośnie obniżonego poczucia wartości pomóc może psychoterapia. Pozdrawiam
Agnieszka Jabłonowska