Kiedy zaburzenia pamięci powinny wzbudzać niepokój?

Witam. Kiedy zaburzenia pamięci powinny wzbudzać niepokój? Czy każde zapominanie jest niebezpieczne i świadczy o chorobie? Czy choroby typu Białaczka chłoniak nieleczone mogą prowadzić do otępienia? Czy to, że zapomina się części rzeczy sprzed lat powinno niepokoić? Proszę o odpowiedź :) pozdrawiam

Dzień Dobry Pani,

Pamięć długotrwała magazynuje informacje z całego życia, takie jak doświadczenia, zdarzenia/wydarzenia, emocje, słowa, umiejętności, słowa, oceny.
W pamięci długotrwałej zawarta jest wiedza na temat samego siebie i Świata.
Pamięć jest selektywna, najbardziej pamiętamy to, czemu nadajemy (nadaliśmy) znaczenie emocjonalne.

Jeśli doświadczenia z przeszłości były trudne, urazowe, czy traumatyczne, są one wypierane z pamięci, by ponownie ich nie przeżywać (mechanizm obronny).
Stres wpływa niekorzystnie na jakość zapamiętywania, jak również na deficyty w funkcjonowaniu tarczycy, czy innych narządów wewnętrznych.

Jeśli pojawił się u Pani niepokój, związany z pamięcią z przeszłych wydarzeń, warto byłoby (kontrolnie) skonsultować z Neuropsychologiem, celem oceny Pani funkcjonowania poznawczego (pamięć, koncentracja) by rozwiała Pani swoją obawę.

Z przesłaniem dla Pani tego, czego Pani najbardziej potrzebuje,
irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605