Co zrobić, aby zapobiec chorobie?

Witam, mam 62 lata, od jakiegoś czasu zauważyłam, że pogorszyła się moja pamięć. Czasem nie mogę sobie przypomnieć imienia lub nazwiska, może nie w najbliższej rodzinę, ale np. aktora. Narazie nie zapominam kluczy albo innych rzeczy. Boję się demencji. Co robić, żeby zapobiec chorobie? Moja mama demencję i jej siostra. Proszę o radę?

Szanowna Pani,
w tej sytuacji warto rozważyć spotkanie z neuropsychologiem, który przeprowadzi diagnostykę funkcji poznawczych (w tym pamięci), dzięki której możliwa będzie ocena stopnia nasilenia ewentualnych zaburzeń. W razie potrzeby neuropsycholog opracuje również plan rehabilitacji deficytu i na pewno udzieli Pani wskazówek co do profilaktyki zespołu otępiennego, dostosowanych do Pani indywidualnych potrzeb. Warto byłoby również skonsultować się z neurologiem.
Życzę dużo zdrowia.

Proszę udać się do neuropsychologa, który oceni aktualny poziom zdolności poznawczych, w tym pamięci. Zaproponuje też odpowiednie oddziaływania w przypadku istnienia istotnych zakłóceń. Może to być np. trening poznawczy. Niektórym pacjentom oferowana jest farmakoterapia, a w tym celu - wizyta u psychiatry i neurologa. Jeśli w rodzinie występowała demencja, warto zająć się problemem wcześnie i sprawnie, by jak najskuteczniej zapobiegać deficytom. Częściowo zdolności poznawcze idą w parze z ogólną kondycją fizyczną i psychiczną, więc na pewno warto o nie codziennie dbać. Pozdrawiam serdecznie. Kamila Dziwota