Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 5 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co zrobić, aby zapobiec chorobie?

Witam, mam 62 lata, od jakiegoś czasu zauważyłam, że pogorszyła się moja pamięć. Czasem nie mogę sobie przypomnieć imienia lub nazwiska, może nie w najbliższej rodzinę, ale np. aktora. Narazie nie zapominam kluczy albo innych rzeczy. Boję się demencji. Co robić, żeby zapobiec chorobie? Moja mama demencję i jej siostra. Proszę o radę?
KOBIETA, 63 LAT ponad rok temu

Rozwój intelektualny dziecka autystycznego

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się więcej o rozwoju intelektualnym dziecka z autyzmem.

Szanowna Pani,
w tej sytuacji warto rozważyć spotkanie z neuropsychologiem, który przeprowadzi diagnostykę funkcji poznawczych (w tym pamięci), dzięki której możliwa będzie ocena stopnia nasilenia ewentualnych zaburzeń. W razie potrzeby neuropsycholog opracuje również plan rehabilitacji deficytu i na pewno udzieli Pani wskazówek co do profilaktyki zespołu otępiennego, dostosowanych do Pani indywidualnych potrzeb. Warto byłoby również skonsultować się z neurologiem.
Życzę dużo zdrowia.

0

Proszę udać się do neuropsychologa, który oceni aktualny poziom zdolności poznawczych, w tym pamięci. Zaproponuje też odpowiednie oddziaływania w przypadku istnienia istotnych zakłóceń. Może to być np. trening poznawczy. Niektórym pacjentom oferowana jest farmakoterapia, a w tym celu - wizyta u psychiatry i neurologa. Jeśli w rodzinie występowała demencja, warto zająć się problemem wcześnie i sprawnie, by jak najskuteczniej zapobiegać deficytom. Częściowo zdolności poznawcze idą w parze z ogólną kondycją fizyczną i psychiczną, więc na pewno warto o nie codziennie dbać. Pozdrawiam serdecznie. Kamila Dziwota

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy