Początki choroby Alzheimera przy leczonej depresji

Witam, od kilku lat leczę się z powodu depresji. Kilka dni temu byłam u lekarza neurologa, który stwierdził początki choroby Alzheimera i dostałam receptę na plastry z rywastygaminą. Otrzymałam również skierowanie na rezonans magnetyczny. Czy lekarz nie pospieszył się z diagnozą, skoro nie zna jeszcze wyniku tego badania. Nie kupiłam tego leku, nie wiem co mam robić, mam dopiero 55 lat, bardzo proszę o rade.

Witam,
Llekarz jest specjalistą i na pewno nie nadużywa poważnych diagnoz. Jeżeli czuje Pani niepokój warto się dodatkowo skonsultować. W międzyczasie można skonsultować się z neuropsychologiem i wykonać testy diagnostyczne. Będzie to dodatkowe źródło informacji.

Witam serdecznie, to skomplikowana sprawa i niestety pytanie zawiera zbyt mało informacji i aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba wyjaśnić całą masę szczegółów.
W sobotę zwolnił mi się termin o 12:00 , niech więc pani rozważy czy nie skorzystać
z sesji psychoterapeutycznej. Pozdrawiam i życzę zdrowia bo ono to największe z błosławieństw

Zaburzenia funkcji poznawczych często współwystępują z depresją. Standardowo podczas diagnostyki zespołów otępiennych powinno się wykluczyć depresję. Nie można oczywiście wykluczyć, że jedna osoba cierpi na obie choroby.
Choroba Alzheimera ma ściśle określone kryteria, również w badaniach neuropsychologicznych.
Warto też poczekać na wynik badania MRI oraz zrobić badania z krwi ( hormony tarczycy, wapń, poziom wit B12, kwasu foliowego, homocysteiny, lipidogram, morfologię i inne) zaburzenia pamięci mają też inne niż Choroba Alzheimera, często odwracalne przyczyny .

Dzień dobry,
W przebiegu depresji objawy takie jak: upośledzenie funkcji poznawczych - pamięci, koncentracji uwagi, spowolnienie myślenia, utrata zdolności rozumienia tego, co się dzieje dookoła nas - są tak samo istotnymi objawami diagnostycznymi, jak obniżony nastrój, napęd, zaburzenie rytmów dobowych itd. W związku z tym rozpoznanie choroby Alzheimera jest w przebiegu depresji ryzykowne i często bywa błędne. Ewentualne poprawne zdiagnozowanie tej choroby wymaga wnikliwej diagnostyki psychiatrycznej i neuropsychologicznej. Bez tego, moim zdaniem, jest takie rozpoznanie zbyt "wstępne", by rozpoczynać leczenie lekami prokognitywnymi.
Pozdrawiam.