Jaka choroba przypomina chorobę Alzheimera?

Witam, Od ponad roku (może nawet i dwa lata) obserwuje u mamy (osoba przed 40 rokiem życia) częste gubienie nazw przedmiotów. Wie o jaki przedmiot chodzi, jednak nie potrafi go nazwać. Zdania które składa nie są jakoś "okrojone". Obawiam się, że to może być alzheimer, jednak poza afazją nie obserwuję żadnych charakterystycznych problemów. Niestety, mama nie jest zbyt chętna, żeby iść do specjalisty się przebadać.
KOBIETA, 37 LAT ponad rok temu

Profilaktyka udaru mózgu

Udar mózgu, inaczej wylew, jest zespołem objawów klinicznych, które wiążą się z nagłym wystąpieniem zaburzenia czynności mózgu. Utrzymuje się on dłużej niż dobę, a u podłoża nie leży inna przyczyna niż naczyniowa. Profilaktyka udaru mózgu w bardzo dużym stopniu pomaga zapobiec jego wystąpieniu.

Prof. dr hab. n. med. Iwona MaĹgorzata KĹoszewska
Prof. dr hab. n. med. Iwona MaĹgorzata KĹoszewska

Witam, objawy i wiek mogą wskazywać na otępienie czołowo-skroniowe (podtyp: afazja pierwotnie postępująca). Proszę zgłosić się na badanie neuropsychologiczne do psychologa, który wie, jak je wykonać w kierunku właśnie tej choroby. Wskazane będzie również wykonanie badania MR mózgowia, może ono jednak na tym etapie jeszcze niczego nie wykryć, a badanie neuropsychologiczne już powinno.

Warto iść do specjalisty, ponieważ opisywane problemy mogą mieć różne podłoże i należy ustalić głownie ich przyczynę.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty