Wynik rezonansu magnetycznego głowy przy podejrzeniu choroby Alzheimera

RM głowy(podejrzenie alzheimera) -liczne, głównie drobne ogniska o syg. podwyższonym w t2 i Flair, zlokalizowane w istocie białej obu półkul, odp. najprawdopodobniej zmianom naczyniopochodnym - symetryczne poszerzenie bruzd na sklepistości półkul, mierne poszerzenie przestrzeni płynowych wokół wysp, układ komorowy nieposzerzony, obraz umiarkowanego zaniku korowego bez cech patognomicznych dla Alzheimera - torbiel szysznki10x6x5 bez ucisku -nieznaczne poszerzenie bruzd na sklepistości pólkul

Piotr Jurczyk

Witam. Obraz MR zawiera zarówno cechy choroby naczyniowej, jak i degeneracyjnej mózgu, co nie pozwala rozpoznać "czystej" choroby Alzheimera (a tak naprawdę rozpoznanie pewne jest dopiero po badaniu mikroskopowym tkanki mózgowej, czego za życia pacjenta się nie wykonuje), a ewentualnie otępienie typu alzheimerowskiego lub mieszane. Obraz przypomina te często spotykane u osób w podeszłym wieku obciążonych dodatkowymi chorobami. I w zależności od nich, w leczeniu należy pomyśleć o profilaktyce naczyniowej (neurolog/kardiolog/lekarz POZ), jak i lekach poprawiających funkcje poznawcze (neurolog/psychiatra). Pozdrawiam.