Problemy z pamięcią u 56-latki

Dzień dobry! Mam 56 lat i zauważam u siebie problemy z pamięcią. Zapominam, co miałem zrobić przed chwilą, zapominam nazwisk (może nie bliskich znajomych, ale np. osób z telewizji, aktorów, pisarzy itp.). opowiadam o czymś członkom rodziny, którzy przerywają mi wpół słowa mówiąc, że godzinę temu już o tym mówiłem. Zapominam o rzeczach, które mam zrobić w ciągu dnia. Ale kiedy ustawię alarm w smartfonie, żeby o czymś nie zapomnieć, pamiętam bez potrzeby korzystania z alarmu.
KOBIETA, 56 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,
Ze swej strony proponowałabym głębsze przyjrzenie się problemowi,gdyż pamięć jest funkcją wielu czynników,w tym stresu,motywacji,stymulacji itd.Tak więc,aby tę sprawnośc zachować,trzeba poznać najbardziej wpływające na nią czynniki i podjąć próby ich modyfikacji.Ze swej strony zachęcam do kontaktu z psychoterapeutą.
Serdecznie pozdrawiam i oczywiście zapraszam,jesli tak Pani wybierze.

0

Przede wszystkim należy określić jaki to rodzaj zaburzeń pamięci, czyli które funkcje nie działają należycie. W tym celu należy wykonać badanie psychologiczne.Badanie psychologiczne pozwoli też odróżnić rzeczywiste zaburzenia pamięci od tych , które mogą być objawem np depresji.

Diagnostyką i leczeniem zaburzeń pamięci zajmują się neurolodzy.

0

Witam,
aby móc poradzić sobie z ewentualnymi problemami z pamięcią bardzo ważne jest postawienie stosownej diagnozy. Niestety portal internetowy ma liczne ograniczenia, dlatego nie jest to możliwe w tej formie. Zachęcam do konsultacji z lekarzem neurologiem i wykonania testów funkcji poznawczych u neuropsychologa lub psychologa. Po postawieniu odpowiednich rozpoznan, jeśli będzie to konieczne, będzie możliwe zaproponowanie pomocy i leczenia.
Pozdrawiam
Agnieszka Nowogrodźca
http://poznacsiebie.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Problemy z pamięcią krótkotrwałą u 56-latki

Witam, Moja Mama ma 56 lat i od jakiegoś czasu zauwarzyłyśmy z siostrą że ma problemy z pamięcią krótkotrwałą.Twierdzi też ze to nieprawda i że ma za dużo na głowie albo ze chcemy z niej zrobić wariatke ale to zwykła wymowka. Czy istnieją jakieś badania żeby sprawdzić czy wszystko jest dobrze z Mamy pamięcią? Martwimy sie.
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

Witam,

problemy z pamięcią zwykle zaczynają się pojawiać po 50 roku życia. Ma na to wpływ stan zdrowia (depresja, nadciśnienie, cukrzyca, niedokrwistość). Pomocne mogą być: zdiagnozowanie choroby i zastosowanie leczenia, zbilansowana dieta (witaminy z grupy B, kwasy omega-3), aktywność fizyczna (dotleniająca mózg), aktywność umysłowa (czytanie, uczenie się, rozwijanie hobby, rozwiązywanie krzyżówek.
Problem może być poważniejszy, dlatego na wszelki wypadek proszę namówić mamę na zgłoszenie się do lekarza w celu przeprowadzenia konsultacji lekarskiej i co najmniej przesiewowego badania pamięci. Jeśli opisanym przez Panią problemom z pamięcią towarzyszą: zobojętnienie, apatia, zaprzestanie lubianych aktywności (czytanie, krzyżówki, oglądnie seriali), należy przeprowadzić badania w celu wykluczenia choroby Alzheimera. Problemy z pamięcią świeżą mogą być pierwszymi objawami tej choroby, dlatego warto wykluczyć tę opcję.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel
http://www.nietylkochwile.pl/pl/psycholog-online,3.html

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Problemy z pamięcią u 17-latki

Moja siostra ma 17 lat. Od dłuższego czasu narzeka na to,że ma problemy z pamięcią.Jest w młodym wieku i naprawdę nie wiem,co jej może być.Ma podejrzenie niedoczynności tarczycy i Hashimoto.Czuję,że może mieć też problemy z psychiką i ma cały czas niski poziom żelaza.Przez całe życie była zdrowa jak ryba.Bardzo narzeka na swoją pamięć.Przeszkadza jej to.Nawet prostych wydarzeń nie pamięta.Boi się ludzi i odpowiadać im na pytania,bo później czasem mówi,że czegoś nie pamięta albo coś w tym stylu.
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Witam. Opisane problemy mogą wiazac się zarówno z niedoczynnoscia tarczycy jak i anemia. Przede wszystkim konieczna jest dokladna diagnostyka i wdrożenie leczenia chorób podstawowych.

0

Witaj,
od strony psychologicznej porozmawiałabym z siostrą o problemach,które odwracaja jej uwagę od zapamiętywania/może i zauważania/innych rzeczy.Domyslam sie bowiem,że jako jej siostra,masz pretensje o niewywiązywanie się tamtej z obowiązków,które spadają na Ciebie.Tak więc "niepamięć"może też być skutkiem Waszych wzajemnych wymuszeń.Na temat zaburzeń pamięci związanych z chorobami musi wypowiedzieć się lekarz.Od tego zacznijcie.
Pozdrawiam.

0

Dzień dobry
Przy problemach z pamięcią warto skorzystać z pomocy neurologa, który może wykluczyć różne dolegliwości mające wpływ na funkcjonowanie naszego układu nerwowego. Na pracę naszej pamięci wpływ ma stres, tryb życia, dobry sen, odżywianie. Może warto usiąść razem z siostrą i zanalizować to co dzieję się w jej życiu ostatnio i zastanowić się co może mieć wpływ? Może warto by skorzystać z pomocy neuropsychologa, który ocenił by stan pamięci siostry.
Anna Suligowska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty