Problemy z pamięcią u 26-latki

Witam, Mam 26 lat. Jestem matką dwojki dzieci, żona i studentka jednocześnie. Od kilku miesięcy mam problem z pamięcią. .. nie jest to zapominanie gdzie są klucze lub czy zamknęłam samochód. Zapominam o tym jak dostałam się do łóżka poprzedniego wieczoru albo co było po tym jak poszłam się myć przed snem i bardzo ciężko mi sobie złożyć później resztę dnia czasami pytam męża z uśmiechem na twarzy co się działo żeby nie pomyślał że pytam poważnie. .. I nie jest to po alkoholu...

Mgr Adam Horak Psycholog

Z zapominaniem w młodym wieku mogą być powiązane stres lub emocje. Studia i obowiązki rodzinne to sporo i rodzi to problemy w Pani życiu społecznym. Rozumiem, że jest to dla Pani uciążliwe.

W Pani wypadku zastanawiająca jest zależność, że zapomina Pani o okolicznościach związanych z higieną i nocnym wypoczynkiem, jednak nie relacjonuje Pani o problemach z zapamiętywaniem materiału na studiach, co świadczy o prawidłowym funkcjonowaniu Pani pamięci. Być może gdzieś w przeżywa Pani konflikt pomiędzy rolą studentki i żony i wypiera Pani ze świadomości, że zaniedbuje Pani obowiązki wobec męża, intensywnie studiując kosztem czasu który powinien być przeznaczony dla męża. Z jakiegoś powodu jest Pani na siebie zła, bo stara się Pani widzieć siebie w roli idealnej żony, czemu rzekomo przeszkadzają studia. Od konfliktu próbuje Pani uciec, zapominając lub humoryzując o okolicznościach pójścia na nocny spoczynek, który nieświadomie kojarzy Pani z bliskością męża - to takie mechanizmy obronne. Oczywiście to tylko propozycja rozwiązania a nie żadna prawda objawiona - tak jak wszystko w psychoanalizie.

Osobiście spotkałem się z sytuacją, gdy pewien przedstawiciel handlowy, który lubił swoją pracę, ale bardzo nie lubił szefa działu, w którym pracował, notoryjnie zapominał nazwiska klientów tego działu, mimo że klienci bardzo lubili tego przedstawiciela, choć zdecydowanie nie lubili jego szefa. Przedstawiciel handlowy konflikt pomiędzy lojalnością wobec przełożonego, któremu „zabierał” sympatię klientów przez sumienną pracę , rozwiązywał, zapominając nazwiska klientów, w ten sposób chcąc się nieświadomie poddać krytyce czy nawet ukaraniu przez rzekomo surowego szefa, który wymagał od podwładnego dobrej znajomości imion i nazwisk klientów działu.