Jak pomóc osobie straszej z urojeniami?

Babcia lat 90!Do tej pory w dobrej kondycji psych. i fiz. Ostatni rok-zawał,szybko wroc.do swojego trybu zycia,potem wywr. sie zlamala kosc udowa-operacja.no i zaczelo sie!po powr.do domu rozdrazn.,pretensje,czasem mowila od rzeczy.po mcu sie uspokoilo.teraz dost.zakrzepicy i lezy w szpit.cala rodzina jest zaniep. gdyz babcia odplywa.mowi niestw. historie,ma urojenia,ale tez i przebl.swiadom.Wtedy mowi ojej czemu ja takie bzdury opowiadam. Czemu tak sie dzieje i czy mozna cos z tym zrobic?

Ciężko jest właściwie zdiagnozować problemy, z jakimi zmaga się Pani babcia bez spotkania z nią, a diagnoza jest kluczem do udzielenia rzeczowej i adekwatnej pomocy. Zachęcam Panią do spotkania z psychologiem, neuropsychologiem, lub psychiatrą celem wykluczenia procesów otępiennych związanych z wiekiem babci. Jeśli mamy do czynienia z demencją, lub degradacją mózgu związaną z wiekiem można hamować te procesy poprzez neurorehabilitację, ćwiczenia pamięci, uwagi, funkcji poznawczych mózgu (takimi ćwiczeniami są choćby krzyżówki, sudoku, ćwiczenia gramatyczne i matematyczne). Proponuję także umówić się do internisty celem zbadania czy w organizmie babci nie brakuje żadnych niezbędnych, potrzebnych do właściwego funkcjonowania mózgu minerałów.

Witam,
Aby udzielić trafnej odpowiedzi należałoby przeprowadzić rzetelny wywiad, skąd nagła zmiana funkcjonowania psychicznego/ poznawczego u babci.
W wieku, w którym znajduje się Pani babcia, wchodzą w grę różne zaburzenia funkcjonowania mózgu, które można usprawniać np. ćwiczeniami dla osób starszych, które wydawane są w postaci książek oraz okazywać wyrozumiałość w momencie występowania zachowań odbiegających od normy.
Gdy nadal będzie Państwa niepokoić stan babci, należy skorzystać bezpośrednio z konsultacji z neuropsychologiem.

Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek