Czy to normalne, że nie pamiętam praktycznie nic z obrony licencjackiej?

Czy to normalne, że nie pamiętam praktycznie nic z obrony licencjackiej albo ze szkoły lub studiów?Wiem, że istnieje krzywa uczenia i zapominania, ale poświęciłem na obronie mnóstwo godzin i powtórek, choć minęło tyle lat, to powinienem to pamiętać, a nie pamiętam, znam mnemotechniki, techniki pamięciowe, zrobiłem testy poznawcze u psychologa, ale to nie rozwiązało mojego ogromnego problemu z pamięcią, chodziłem też na biofeedback i synchronizowałem półkule mózgowe.

Mgr Joanna Szlasa Psychologia

Dzień dobry,

sytuacja, o której Pan pisze może mieć wiele powodów. Rozumiem, że wykluczył Pan trudności z pamięcią związane z zaburzeniami na tle somatycznym. Warto zatem zastanowić się, co takiego wydarzyło się w trakcie studiów, obrony licencjackiej, że wiedza, którą Pan w tamtym okresie nabył jest trudna do odtworzenia obecnie. Czasem nauka w trakcie egzaminów zwłaszcza tak ważnego jak np. obrona licencjacka wiąże się z ogromnym stresem, który może powodować luki w pamięci. Proszę też się zastanowić, czy w trakcie nauki wykorzystywał Pan odpowiednie techniki uczenia, które ułatwiają odtwarzanie materiału po upływie czasu. A może nie używał Pan od czasu ukończenia studiów nabytej wiedzy, wykonuje Pan zawód, w którym nie wykorzystuje Pan jej na co dzień, a wiedza nie wykorzystywana z czasem jest trudna do odtworzenia. Kolejnym elementem, który warto rozważyć mogą być trudne, traumatyczne zdarzenia i doświadczenia, które negatywnie wpływają na procesy pamięciowe. Proszę się zastanowić, czy od czasu ukończenia studiów nie doświadczył Pan właśnie takiej trudnej sytuacji. Warto przeanalizować te aspekty i może również udać się na konsultację do psychologa, który pomoże Panu to odkryć lub też doradzi jak wiedzę, którą Pan kiedyś nabył ponownie odtworzyć. Pozdrawiam.

Dzień Dobry Panu,

Zaprezentowane przez Pana symptomy mogą być odpowiedzią Pana organizmu, na (być może?) zbyt zadaniowe? i zbyt zautomatyzowane? oczekiwania od siebie?

Jeśli chodzi o pamięć, to najwięcej zapamiętujemy to, co ma dla Nas znaczenie emocjonalne.
I tutaj takie pytanie..., na ile Pana praca tak Pana zaangażowała emocjonalnie?

Napisał Pan o zadbaniu o funkcjonowanie procesów poznawczych, poprzez uczestnictwo w sesjach Biofeedbacku oraz w synchronizacji
półkul mózgowych.
Mam mało danych..., nie napisał Pan o swoim stylu życia, czyli:
1. Jaki styl życia prowadzi Pan na co dzień?
Jest takie powiedzenie, którym się z Panem podzielę, że:
Ruch zastąpi niemalże każdy lek, ale żaden lek nie zastąpi ruchu...
2. Czy uprawia Pan regularną aktywność fizyczną?
3. Czy styl odżywiania jest optymalnym dla Pana?
4. Czy regeneruje się Pan w czasie ośmiogodzinnego snu?
5. Jak jest u Pana z aplikacją witamin/minerałów?

Aplikacja witamin/minerałów takich, jak: magnez (jak najwięcej magnezu w magnezie!) wit. B1, B2, B6, B12, kwas foliowy, selen oraz wit. D3 (szczególnie w okresie wzmożonego wysiłku fizycznego/psychicznego/mentalnego) jest jak najbardziej potrzebna i niezbędna (w porozumieniu z Farmaceutą).
Niedobory wyżej wymienionych powodują (również!) uczucie zmęczenia, roztargnienia, spadek energii życiowej.
Deficyty witamin z grupy B są (również!) są przyczyną obniżenia zdolności koncentracji, drażliwości, i nawet amnezji! depresji i bezsenności.
Niestety nie mówi się o tym (wystarczająco często!) a to ma fundamentalne znaczenie w codziennym dobrostanie fizycznym/psychicznym/mentalnym.

Mam nadzieję, że udało mi się zadowolić Pana moją (pośrednią) odpowiedzią na temat zależnych optymalnego funkcjonowania procesów poznawczych (przede wszystkim pamięci).

Gdyby miał Pan życzenie rozmowy ze mną, zapraszam do kontaktu via Skype.

Serdeczności i tylko satysfakcjonującego nastroju Panu życzę!

irena.mielnik.madej@gmail.com tel. 502 749 605