Czy problemy z pamięcią mogą być dziedziczne?
Witam. Mam kilka pytań jeśli chodzi o problemy z pamięcią. Czy problemy z pamięcią mogą być dziedziczne ( np moja mama ma od zawsze problemy z pamięcią, miała kilka razy wykonywane tomografie głowy itp, nic nie wychodziło ) i czy mogłam przejąć od niej ten "zły nawyk"? Czym najczęściej, ale tak naprawdę najczęściej są spowodowane problemy z pamięcią i koncentracją? ( poprosiłabym o 3-4 najczęstsze przyczyny ). Czy problem z pamięcią mogą mieć podłoże dotyczące układu trawiennego albo immunologicznego? Jeśli tak to dotyczy to jakich chorób? I ostatnie pytanie. Czy problemy z pamięcią są częstym objawem guza mózgu? Czy raczej częstsze są inne objawy? Pozdr

KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu
Możliwości leczenia dzieci autystycznych
Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są możliwości leczenia dzieci autystycznych.
Genetyczna predyspozycja do słabszej lub lepszej pamięci może być dziedziczona, nie jest to jednak jednoznaczne, tzn. nie oznacza to, że jeśli jedno z rodziców ma słabą pamięć dziecko też będzie miało deficyty w tym obszarze. I rzeczywiście dodatkowy wpływ na to ma nie tylko wychowanie, doświadczenie i proces uczenia się, ale także nastawienie i przekonania funkcjonujące w rodzinie na ten temat.
Problemy z pamięcią i koncentracją mogą mieć bardzo rożne podłoże od zewnętrznego (przemęczenie, przepracowanie, niewyspanie itp), poprzez te związane z dietą (niedobory pewnych pierwiastków i mikroelementów) i behawioralne (złe nawyki, nieumiejętność skutecznego uczenia się itp), po chorobowe (np związane z depresją, zaburzeniami związanymi z praca mózgu itp). Istotne jest jednak to, jakiego typu problemy z pamięcią Pani u siebie widzi, czy dostrzegają je także inni, czy radzi sobie Pani z codziennym funkcjonowaniem itp. Dopiero odpowiedzi na te pytanie pozwolą przybliżyć możliwe źródło problemu, a także wskazać potencjalne metody poradzenia sobie z nim (diagnostyka, badania obrazowe mózgu, psychoedukacja, psychoterapią itp.). Dlatego - szczególnie jeśli mocno się Pani niepokoi- zachęcam do porozmawiania z psychologiem.
Witam, problemy z pamięcią mogą mieć wiele przyczyn. Warto skorzystać z konsultacji z lekarzem rodzinnym, aby zastanowić się nad przyczyną tych problemów, niezbędny jest dokładniejszy wywiad, więcej informacji. Pewne czynniki mogą być dziedziczne, jak temperament, czy zdolności poznawcze, w tym pamięć, jednak nie tylko czynnik dziedziczenia determinuje procesy poznawcze. Ważne są również czynniki środowiskowe. Przesyłam link do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/jak-poprawic-pamiec
Pozdrawiam serdecznie