Brak koncentracji i problemy z pamięcią mogą mieć wiele przyczyn, mających podłoże zarówno fizyczne jak i psychiczne. Często złe odżywianie, stres i brak niektórych mikroelementów mogą wpływać na rozkojarzenie i pamięć. Warto zatem udać się do dobrego lekarza i zrobić badanie krwi.
Jeżeli wyniki nie będą odbiegały od normy, wtedy zalecam konsultację u psychologa, bo problemy mogą mieć podłoże psychiczne. Po dokładnym wywiadzie, specjalista zaproponuje jakąś formę terapii, jeżeli uzna że jest ona potrzebna.
Pozdrawiam.
Witam Pana. Problemy z pamięcią mogą mieć podłoże fizjologiczne i to jest kompetencja lekarza by przy pomocy specjalistycznych badań rozstrzygnąć naturę problemu. Możliwe jest również podłoże psychogenne. Badania nad procesami pamięci wskazują jak stres może upośledzać naszą funkcję poznawczą jaką jest uwaga. Od niej zależy ile zapamiętujemy, jak przechowujemy zapamiętany materiał i jak odtwarzamy to co jest w naszej pamięci. Kłopoty z pamięcią mogą być spowodowane stresem, który jest w obecnym Pana życiu. Mogą być też wynikiem sytuacji z dużym ładunkiem stresu zwanych traumatycznymi. Jeśli niepokoi Pana to co dzieje się z Pana pamięcią zachęcam do bezpośredniego kontaktu z psychologiem. Pozdrawiam Pana
http://piotrantoniak.pl/
Proszę wykonać podstawowe badania lekarskie - czy np. dekoncentracja nie wynika z braku pewnych niezbędnych elementów biochemii organizmu. Warto bedzie również skonsultować sprawę z psychologiem na wizycie osobistej - poszukacie źródła problemu, a ponadto pozna Pan metody wzbudzania koncentracji. W tym celu polecam przede wszystkim spotkanie z psychologiem poznawczo-behawioralnym. Lub nawet z psychologiem sportowym - specjaliści pracujący z zawodnikami mają wiele ćwiczeń i metod wspomagających stopień koncentracji. Pozdrawiam
Witam serdecznie,
Ma Pan problem z pamięcią i ciężko się Panu skoncentrować. To musi być bardzo trudna sytuacja, zwłaszcza jeżeli ma Pan dużo obowiązków. Być może wynika to z przeciążenia i zmęczenia organizmu lub przyczyny są inne. Warto skorzystać w tej sytuacji z pomocy psychologa/psychoterapeuty, jeżeli neurolog zaznaczył, że wszystko w porządku.
Zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam, Magdalena Rachubińska
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- ChaD oraz problemy z pamięcią i koncentracją – odpowiada Mgr Renata Raczyńska
- Problemy z pamięcią i koncentracją u 24-latka – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Problemy z pamięcią u 18-letniej osoby – odpowiada Mgr Violetta Ruksza
- Problemy z pamięcią a leki antydepresyjne – odpowiada Dr n. med. Anna Błażucka
- Skąd u mnie problemy z pamięcią krótkotrwałą? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Czy problemy z pamięcią mogą być dziedziczne? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Czy problemy z pamięcią świadczą o menopauzie? – odpowiada Lek. Wiesław Łuczkowski
- Problemy z pamięcią u 22-latka – odpowiada Dr Małgorzata Mazurek
- Problemy z pamięcią u 56-latki – odpowiada Mgr Barbara Szalacha
- Dlaczego występują u mnie problemy z pamięcią? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
artykuły
Problemy z pamięcią i skupieniem - przyczyny i leczenie
Problemy z pamięcią mogą wystąpić w każdym okresie
Słaba pamięć - co ją wywołuje i jak sobie pomóc?
Słaba pamięć krótkotrwała i długotrwała to prob
Zdrowie mózgu w świadomości Polaków. Badanie BioStat dla WP
Z badania przeprowadzonego przez BioStat dla WP ab