ChaD oraz problemy z pamięcią i koncentracją

Witam! Mam 24 lata.Od ponad pół roku choruję na ChAD. Od pewnego czasu mam problemy z pamięcią i koncentracją. Planuję natomiast od października wrócić na studia i obawiam się że mogę sobie nie poradzić z nauką. Czy znacie Państwo jakieś sposoby na poprawę pamięci i koncentracji?

Witam . Jest mnóstwo książek, poradników - typu " jak ćwiczyć pamięć czy koncentrację." Myślę ,że bez trudu Pan znajdzie. Ale też dobrze byłoby porozmawiać o tym z lekarzem prowadzącym lub terapeutą, ponieważ jednym z objawów ( albo inaczej ujmując skutków) Pana choroby są takie problemy. Nic nie pisze Pan na ile inne objawy utrudniają życie, jak nasilone są obecnie, czy leki działają... To wszystko wpływa...

Jednym z objawów towarzyszących Pana chorobie są właśnie problemy z pamięcią i koncentracją. Również skutkiem ubocznym niektórych leków stosowanych w Chad mogą być takie dolegliwości. Dlatego polecam konsultację z lekarzem prowadzącym. Być może potrzebne będzie dobranie innych leków.
Proszę również pamiętać, że na funkcjonowanie mózgu duży wpływ ma nasza dieta. Sprzyjające poprawie pamięci jest spożywanie produktów bogatych w kwasy omega-3 czyli orzechów, tłustych ryb oraz mięsa, jaj i produktów zbożowych takich jak pieczywo razowe, brązowy ryż i kasze.
Istnieje też wiele treningów pamięci, które można znaleźć w internecie. Sugeruję aby do problemu podejść całościowo czyli zadbać o wszystkie czynniki mające wpływ na pamięć i koncentrację.

Pozdrawiam serdecznie.

Dzień dobry, zachęcam przede wszystkim do omówienia objawów z lekarzem prowadzącym, a jeżeli jest pan w terapii dodatkowo z psychoterapeutą. Warto z nim omówić również swoje lęki związane z powrotem na studia. Jeżeli nie jest pan w trakcie psychoterapii zachęcam do jej podjęcia jako długoterminowa formę leczenia. Pozdrawiam.

Witam Pana. Rozumiem, że jest Pan po diagnozie i ma Pan lekarza prowadzącego. To on powinien ustalić z Panem plan leczenia. Współczesne badania wskazują, że połączenie farmakoterapii i psychoterapii daje najlepsze rezultaty. Pisząc o swoich problemach z koncentracją i pamięcią powinien Pan mieć okazję do podzielenia się nimi ze swoim lekarzem i psychologiem. To ważne informacje zwrotne dla nich. Na ich podstawie lekarz może się zastanowić nad odpowiednim doborem leków a psycholog nad tym jakie Panu zaproponować sposoby na ćwiczenie koncentracji i pamięci. Proszę być dla siebie wyrozumiałym i nie wywierać na siebie presji. To że teraz pojawiają się problemy z koncentracją i pamięcią nie znaczy, że będą się utrzymywały w październiku. Proszę korzystać z pomocy osób prowadzących (lekarza i psychologa). Pozdrawiam Pana
www.piotrantoniak.pl

Witam Pana serdecznie. Problemy z pamięcią i koncentracją to istotne objawy Pana choroby. Wiązać się one mogą również z ubocznym działaniem leków, które Pan przyjmuje. Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z nimi jest rozmowa ze swoim lekarzem psychiatrą. Może on próbować dobrać takie leki, które dają jak najmniej efektów ubocznych.
Kolejną formą pomocy, którą warto zaproponować jest pomoc doświadczonego psychoterapeuty. Może Pan skorzystać zarówno z pomocy oferowanej w gabinecie prywatnym, jak i na NFZ (będzie trzeba chwilę zaczekać w kolejce). To ważne, by miał Pan oparcie w zaufanym psychologu, który na bieżąco będzie omawiał z Panem lęki i umacniał Pana w dorosłym wypełnianiu swoich obowiązków. Życzę powodzenia.

Małgorzata Danielewicz
www.terapia-psycholog.com.pl
www.psychoterapia.lublin.pl