Niska samocena a dzieciństwo

Mam 20 lat , jestem inteligentną osobą, ale tylko w nuce, życiowo nie. Nie mogę się pogodzić z tym że już przeszło moje dzieciństwo w którym to nie potrafiłem oswobodzić się od chroniących mnie przed zyciem i straszących mnie rodziców, mówiących siedź w domu ucz się bo z tego będziesz miał chleb, od kiedy pamiętam miałem kompleksy , bałem się i żyłem tylko w świecie wirtualnym, teraz mam już 20, a nic nie doświadczyłem nie mam nikogo bliskiego, nie wiem jak odnaleźć siebie i mieć szacunek

Dzień dobry!

Dla większości ludzi moment przejścia w dorosłość jest trudnym przełomem. Wymaga rozliczenia się z przeszłością, sprawdzenia "kim jestem", "jaki jestem", poznania siebie i znalezienia dla siebie dobrego kierunku na przyszłość... i rozpoczęcia tej drogi. To wszystko przed Panem.
Jeśli w przeszłości, w okresie dzieciństwa, w życiu rodzinnym zdarzyły się trudne sytuacje, kryzysy, to ten proces może być nieco trudniejszy i wymagać wsparcia.
W takiej sytuacji pomocna może być psychoterapia.

Pozdrawiam!