Czy mój zły stan emocjonalny może powrócić?

Chęć powrotu do anoreksji Witam. Mam 18 lat, zespół Aspergera. Od dziecka mam problemy w kontaktach z innymi ludźmi, ciężko mi zacząć rozmowę, mam hobby (jazda rowerem) Kiedy byłem mały miałem nadwagę, Czułem się z tymi źle, czułem się od innych gorszy że ja tak dużo jem. Od tego zaczęła się moja obsesja. Przez rok schudłem ponad 20 kilo Gdy miałem 15 lat w najgorszym momencie ważyłem 39kg przy 161cm, nie jadłem prawie wogóle, żygałem, mega dużo ćwiczyłem. Było to 2-3 lata temu trafiłem do psychiatryka. Jednak terapii było tam mało, zajęcia dla zaburzeń tylko raz w tygodniu. Głównie tuczenie i faszerowanie prochami. Chciałem stąd wyjść więc jadłem dużo. Miesiąc temu pojawiły się myśli że jestem gruby, że muszę schudnąć, że warto do tego wracać, by odzyskać kontrolę nad ciałem. Mimo jednak że boję się do tego wrócić, czuję potrzebę chudnięcia. Kiedy miałem anoreksję, przez to że się głodziłem skrzywdziłem swoich bliskich. Nie wiem czy jest sens w to wchodzić bo boję się że bliscy będą przeze mnie cierpieć. Mam bardzo niską samoocenę i myślę o sobie że jestem beznadziejny przez to że nie mam wgl znajomych Jakie jest ryzyko że to wróci?
MĘŻCZYZNA, 19 LAT 3 miesiące temu

Dzień dobry,

Ryzyko w każdym przypadku jest inne bo zależy od wielu czynników. Ogólnie jednak przy zaburzeniach odżywiania badania pokazują, że powrót objawów bywa częsty. Mówi się również o tym, że aby wygasić zaburzenia odżywiania potrzeba nawet kilku lat.

Zaburzenia odżywiania są związane z niską samooceną jaki relacjami z innymi. Jeśli tam są zachwiania to będzie prawdopodobnie wpływać to na zaburzenia odżywiania.

W związku z tym zachęcam do podjęcia psychoterapii indywidualnej, która jest podstawą leczenia zarówno zaburzeń odżywiania jak i innych objawów. W przypadku posiadania zaburzeń ze spektrum również zaleca się psychoterapię, która będzie czynnikiem wspomagającym.

Dodatkowo zachęcam do konsultacji z dietetykiem, który pomoże w kwestiach diety.

Pozdrawiam