Mój okres powrócił. Ale czy kiedykolwiek z tego wyjdę?

Mam osiemnaście lat. Ostatnio po czterech miesiącach dostałam znowu okres. Do powrotu do normalnej wagi zostałam niejako przymuszona przez panią ginekolog, która powiedziała mi, że mogę nie mieć dzieci przez odchudzanie. Nie wiem, czy byłam chuda. Jak dla mnie nie, chociaż widziałam wystające żebra i kościste nadgarstki, to uda i brzuch wciąż miałam grube. Ostatnio wróciłam do pani ginekolog na kontrolę. Pochwaliła mnie, że dostałam okres, ale zaraz zaczęła krzyczeć, że mam już nie tyć, bo popadnę w bulimię, że nie mam być gruba, bo dziewczyny muszą o siebie dbać itd.

Mam 171 cm wzrostu i ważę 58 kg. Widzę w lustrze tłuste uda, czuję się okropnie, nienawidzę siebie, chcę zacząć się odchudzać, ale wiem, że jak zacznę, to nie będę mogła mieć dzieci... Obsesyjne odchudzanie się, z przerwami, trwało rok. Gdy wychodzę na ulicę, widzę same chude nogi. Moja mama mówi mi, że jestem głupia, narzekając na moje nogi, bo są chudsze nawet od nóg tych dziewczyn. Nauczycielka wezwała moją mamę do szkoły, mówiąc, że niepokoi się o mnie. Mama zaczęła na mnie krzyczeć, że ludzie, tj. nauczycielka i pani ginekolog zarzucają jej, że nie potrafi swoich dzieci wychować. Ale ja naprawdę nie jestem chuda. Jestem gruba.

Nienawidzę siebie. Uczę się dużo, a nie zawsze mam dobre stopnie. Nie chcę rozczarować mamy, a widzę, że nie jest zadowolona z moich wyników. Ostatnio często płaczę, jestem poddenerwowana. Zerwałam z moim chłopakiem, coraz rzadziej spotykam się z przyjaciółmi. Umówiłam się na terapię, ale ona jest dopiero na pod koniec listopada... Czuję, że już nie wytrzymuję. Mam dość, chcę, żeby to się wreszcie skończyło! Słyszę, że jestem głupia. Oprócz tego widzę, że jestem gruba. Obsesyjnie liczę kalorie. Ćwiczę do bólu. Tak, jestem głupia. I chcę z tego wyjść, ale nie mogę:( Czy uda mi się kiedykolwiek?...

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Nazwanie swojego problemu to pierwszy krok do zmierzenia się z nim. Anoreksja nie jest rodzajem przewinienia, błędu wychowawczego czy przejawu złej woli. Nie powinnaś więc przypisywać sobie, czy komukolwiek, winy za to, że wystąpiły u Ciebie jej objawy.

Anoreksja przydarzyła się tobie, podobnie jak innym np. alergia czy cukrzyca, jest to problem zdrowotny. Jest zaburzeniem psychicznym i podstawową metodą leczenia jest psychoterapia.

Masz za sobą wielki sukces, jeśli potrafiłaś osiągnąć sama taką wagę, przy której wróciła miesiączka.

Nie powinnaś jednak poprzestawać tylko na diecie. Twoja lekarka ma rację, anoreksja może przekształcić się w bulimię, mogą też pojawić się nawroty anoreksji. Aby do tego nie doszło, musisz dotrzeć do jej źródła.
Jednym z problemów związanych z anoreksją jest bardzo często niska samoocena. Myślę, że może być ona również Twoim udziałem, skoro nadajesz sobie etykiety osoby głupiej i nieatrakcyjnej.
Typowe jest również nieprawidłowe postrzeganie swojej sylwetki- nad tym również pracuje się w psychoterapii.
Kolejnym problemem może być perfekcjonizm oraz trudności w separacji od rodziców. Problemów związanych z anoreksją jest tak dużo, jak różni są ludzie. Przy pomocy terapeuty wzmocnisz swoje mocne strony i pokonasz trudności.
Uda Ci się, jeśli nie będziesz tracić wiary w cel, jaki chcesz dzięki temu osiągnąć.
Do czasu rozpoczęcia terapii staraj się dowiedzieć jak najwięcej na temat anoreksji.
Polecam Ci też świetny podręcznik samopomocy ,,Bulimia- program terapii" M. Cooper, G. Todd, z którego mogą skorzystać wszyscy pacjenci zmagający się z zaburzeniami odżywiania.

Serdecznie pozdrawiam, życzę powodzenia i sukcesów w terapii!