Jak mam powstrzymać obżarstwo?

Rok temu zaczęłam się odchudzać. Wydawało mi się, że jestem potwornie gruba, kiedy moja waga osiągnęła 60 kg przy wzroście 162 cm. W ciągu 2,5 miesięcy schudłam do 38 kg. Zanikł mi okres i miałam masę innych problemów. Później coś jakby do mnie dotarło i do grudnia wróciłam do wagi 43 kg, po czym po świętach było już 45 kg. Miałam wrażenie, że to strasznie dużo, mimo, iż lekarz jako dozwoloną dla mnie wagę wyznaczył 47 kg. Ja twierdziłam, że odpowiednia będzie waga 42, tak więc uparcie do niej dążyłam. W lutym zobaczyłam na nowo 43 kg i zaczęły się napady obżarstwa. Jako, że nigdy nie potrafiłam się zdobyć na to, żeby to zwymiotować, to zaczęłam obsesyjnie ćwiczyć. Mimo to przytyłam do 47 kg i byłam bardzo niezadowolona. Od maja wszystko wymknęło mi się spod kontroli i przytyłam aż do 53 kg. Jestem o to bardzo zła, ale nie potrafię opanować napadów obżarstwa, mam niekończącą się ochotę na czekoladę. Jak mam to powstrzymać, ponieważ znów chciałabym ważyć 47 kg? Proszę o pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

opisywane przez Ciebie objawy mogą wskazywać na bulimiczny typ anoreksji. Nie wiem jednak, co rozumiesz przez ,,napady obżarstwa"- może to oznaczać normalne porcje lub ilości znacznie przekraczające przeciętną ilość pokarmu zjadaną przez zdrową osobę.
Anoreksja to bardzo groźne w skutkach zaburzenie, może doprowadzić do poważnego rozstroju Twojego organizmu.
Przyczyna problemów z odżywianiem tkwi w Twoim myśleniu i emocjach, może to być np.: potrzeba kontroli, niska samoocena, problemy związane z procesem dojrzewania i separacji od rodziców, problemy rodzinne. To również szereg innych, osobistych przyczyn i trudności.
Jeśli chcesz naprawdę dokonać zmian w swoim sposobie odżywiania, pokonać lęk przed przytyciem, skończyć z ciągłym myśleniem o jedzeniu - powinnaś zacząć psychoterapię. Jeśli jesteś niepełnoletnia, powinnaś zgłosić się z mamą do poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży.
Polecam Ci też książkę dla pacjentów: M. Cooper, G. Todd, ,,Bulimia - program terapii".

Serdecznie pozdrawiam