Jak zatrzymać spadek wagi?

Mam 18 lat i ważę 41 kg przy 167 cm wzrostu. Od czterech lat choruję na anoreksję, przez ponad ostatni rok musiałam utrzymać 45 kg, żeby nie wrócić do szpitala. Wyglądało to tak, że jak tylko na wadze było kilka gramów mniej, zaczynałam jeść dużo, bardzo dużo. Potem przeważnie wymiotowałam, nawet takie ataki obżarstwa były kilka razy dziennie, można powiedzieć, że wygrałam z bulimią. Od września do listopada zdarzało się to bardzo rzadko, jadłam 1700 kcal schudłam do 43 kg w grudniu, już w ogóle nie było kompulsów i tak od 1600 do 1800, ale znów schudłam 2 kg. Codziennie ćwiczę 30 min zaawansowanej jogi, no i jeszcze tak z 15 przysiadów, skłonów i nożyc. Nie chcę już chudnąć. Myślicie, że jedząc tak 1800 kcal waga się wreszcie zatrzyma? Z ćwiczeń na pewno nie zrezygnuję, bo jogę kocham, a nie chcę stracić mięśni:)

Witam serdecznie,
aby wygrać walkę z anoreksją, musisz przestać koncentrować się na jedzeniu. Objawy anoreksji wynikają z problemów natury psychologicznej - np. pozwalają odwrócić uwagę od przykrych, niechcianych emocji, takich jak: lęk, smutek, rozczarowanie, złość. Skupiając się na zachowaniach związanych z jedzeniem, jego spalaniem, dietach itp. podtrzymujesz te problemy.
Dlatego powinnaś się zastanowić nie nad tym, co możesz zrobić (np. mniej lub więcej ćwiczyć/jeść/wymiotować), ale dlaczego tak bardzo jest to dla mnie ważne? Jak zmieniłoby się moje życie, gdyby zniknęła z niego anoreksja? Może taka sytuacja miałby nie tylko zalety, ale i wady? Co chcę osiągnąć dzięki sylwetce i masie ciała? Czy ten cel jest realistyczny? Jak będzie wyglądało moje życie za 5 lat, jeśli nadal będę się odchudzać?
Co oznacza dla mnie idealna waga? Co myślę o ludziach , których waga nie jest idealna? Czy mogę to odnieść również do siebie? W jakich sytuacjach się objadam? Jakie zdarzenia, myśli i emocje poprzedzają objadanie? Na te i wiele innych pytań powinnaś odpowiedzieć sobie w trakcie psychoterapii - to podstawowa metoda leczenia anoreksji. Jeśli ograniczysz leczenie tylko do diety, możesz spodziewać się nawrotów objawów, ponieważ nie dotarłaś do ich przyczyny.
Leczenie szpitalne anoreksji to pierwsza pomoc, a po wypisie ze szpitala powinnaś kontynuować leczenie w formie indywidualnej psychoterapii i okresowej kontroli u lekarza psychiatry.
Polecam Ci również podręcznik samopomocy dla pacjentów ,,Bulimia-program terapii" M. Cooper, G. Todd, z którego może skorzystać każdy, kto ma problemy z odżywianiem.
Nie poddawaj się, zrobiłaś już bardzo wiele, aby poradzić sobie z anoreksją.
Twoja aktualna waga jest faktycznie bardzo niska, u większości osób o tak niskiej masie ciała zaleca się leczenie szpitalne. Jeśli nadal będziesz ćwiczyć, prawdopodobnie waga nadal będzie spadać, w najlepszym przypadku zatrzyma się, ale to też nie rozwiąże problemu, bo Ty powinnaś przytyć co najmniej kilka kilogramów.
Jesteś dorosła i sama podejmujesz decyzje o tym, czy chcesz się leczyć, czy nie, czy chcesz ćwiczyć i nadal tracić kilogramy, czy nie. Byłoby dobrze, gdybyś zdawała sobie sprawę z odpowiedzialności za swoje wybory. Anoreksja może być dla co piątej anorektyczki śmiertelną chorobą. Twoje mięśnie nie uratują Cię np. przed ciężkimi zaburzeniami rytmu serca.
Serdecznie pozdrawiam