Ile kcal powinnam jeść, aby utrzymywać wagę?

Witam! Od pewnego czasu borykam się z pozornie błahym problemem, jednak bardzo mnie on denerwuje. Nie mam zielonego pojęcia, ile kcal powinnam jeść, aby nie przytyć. 2 miesiące temu wyszłam z anoreksji, podczas której jadłam 800-900 kcal dziennie. Ważyłam 42 kg przy 162 cm. Dodam, że obecnie mam prawie 17 lat. Przez 2 miesiące przytyłam 8 kg, teraz ważę 50 kg. Nie chcę więcej tyć, jednak nie wiem, jakie porcje jedzenia powinnam spożywać, aby utrzymywać wagę. Chciałabym jeść 1900 kcal, jednak w ogóle się nie ruszam i obawiam się, że kiedy zacznę tak się odżywiać, moja waga natychmiastowo zacznie rosnąć. Czy moje obawy są słuszne? A jeśli tak, to ile kcal powinnam jeść? Przez cały dzień siedzę w szkole. Ostatnio jem bardzo nieregularnie - jednego dnia 1800, drugiego 1300. Nie chudnę ani nie tyję. Chciałabym jednak codziennie spożywać identyczną porcję kalorii! Nie mogę utyć, gdyż wiem, że wtedy nie będę akceptowała swojego ciała. Teraz moja waga jest ok, jestem silna i zdrowa. Nie chcę ograniczać kcal do minimum, bo wiem, że wtedy bardzo na tym ucierpię. Marzę by jeść 1900 kcal, ale nie mogę się ruszać, gdyż nie mam na to czasu!

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Twoje założenie, aby codziennie spożywać stałą, określoną liczbę kalorii jest bardzo trudne do zrealizowania. Ponadto, dzienne zapotrzebowanie energetyczne ulega pewnym zmianom.

Twoja waga nie będzie rosnąć "natychmiast". Odzyskanie 8 kg zajęło Ci przecież 8 tygodni, a celowo jadłaś więcej, aby przytyć.

Twoja aktualna waga znajduje się w okolicy dolnej granicy normy, masz więc pewną "rezerwę" na dodatkowe kilogramy.

Myślę, że warto byłoby zastanowić się nad tym, jaką rolę pełni dla Ciebie myślenie na temat diety i kalorii, jak budujesz swoją samoocenę, w jaki sposób wyrażasz swoje potrzeby i emocje - to zadanie dla psychoterapii - bardzo potrzebnej przy wychodzeniu z anoreksji.

Anoreksja to nie tylko zbyt mała waga, ale i problemy psychologiczne (lęk, zaburzona samoocena). Dlatego wyzdrowienie to nie tylko odzyskanie wagi, ale i zmiana anorektycznego sposobu myślenia i uporządkowanie swoich emocji.

http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-anoreksji

Serdecznie pozdrawiam