Ile wynosi moje zapotrzebowanie kaloryczne?

Witam, otóż jakieś 3 miesiące temu ważyłam 52 kilo przy 173 cm wzrostu. Obecnie ważę 54 z kawałkiem (na wieczór 55). Byłam u lekarki i ogólnie dobrze wyglądam:) Zwiększyłam liczbę spożywanych kcal, kiedyś było coś koło 1300-1500, a dziś koło 2000 kcal. Czasami zdarza się trochę powyżej. Ale moje pytanie brzmi, ile powinnam ich spożywać, by już więcej nie tyć? Bo mówi się ciągle, że trzeba zwiększyć posiłki, by przytyć, ale nigdy się nie mówi, ile kilo? No, bo jak zwiększyłam te kcal, to co, będę tak tyć w nieskończoność? Na jakiej wadze się zatrzymam? :P Może to głupio brzmi, ale zawsze mnie to zastanawiało. A nie chciałabym już więcej przytyć.

Dodam, że przed wagą 52 kilo ważyłam 56 (nigdy więcej nie ważyłam), ale jak policzyłam sobie kcal, to wtedy jadłam mniej niż teraz. A więc, jak to jest z tym metabolizmem? Będę dalej tyć? Dodam, że staram się chodzić na basen 2 razy w tygodniu - tak rekreacyjnie, nie wyczynowo. Aha i mam 18 lat. Pozdrawiam!

Witam serdecznie!

Polecam Ci konsultację u psychiatry i psychoterapeuty zajmującego się leczeniem zaburzeń odżywiania. Na podstawie Twojego opisu można wskazać na objawy anoreksji. Twoja aktualna masa ciała jest znacznie poniżej normy, zaś przy wadze 52 kg spełniałaś jedno z podstawiowych kryteriów anoreksji, jakim jest masa ciała dająca BMI <17,5 kg/m2.

Ponadto, mimo że masz znaczną niedowagę, postrzegasz swoją masę ciała jako nadmierną i ,,boisz się" przytyć więcej, co jest kolejnym kryterium anoreksji.

Kolejnym warunkiem dla rozpoznania anoreksji są zaburzenia hormonalne, jak np. zatrzymanie miesiączki. Nie wiem jednak, czy masz objawy tego typu.

W zaplanowaniu odpowiednio zbilansowanej diety może pomóc Ci dietetyk.

Z pozdrowieniami