Czy żucie gumy zawierającej aspartam, mogło spowodować zaburzenia miesiączkowania?

Witam:) Otóż mam pytanie, a właściwie 2, ale na początek opiszę może moją sytuację. Około rok temu zanikł mi okres, wszystko było ok, ważyłam 56 kilo przy 173 cm wzrostu (mam naturalnie szczupłą sylwetkę i obecnie 18 lat), normalnie jadłam (oprócz słodyczy i fast foodów), ale zmieniłam otoczenie, szkołę i towarzyszył mi duży stres. Jednak w okresie wakacji trochę schudłam, zaczęłam bardziej pilnować tego, co jem, i jadłam coś koło 1500 kcal dziennie. Nie chodziło o to, by schudnąć, ale może za dużo naczytałam się o zdrowiu itp. Nie ważyłam się w ogóle. Jednak któregoś razu się zważyłam i zobaczyłam, że ważę 52 kilo. Niektórzy widzieli po mnie, że schudłam i w ogóle jestem jakaś rozdrażniona. Do tego okres dalej nie wracał. Chciałam też zaznaczyć, że od września chodzę 2 razy w tygodniu na basen na 45 minut, co może być też przyczyną schudnięcia.

Teraz staram się jeść jak przedtem, bo byłam u ginekologa i kazał mi przytyć. Staram się jeść około 2000 kcal dziennie i przytylam jakieś niecałe 2 kilo. Chciałabym tak do 55 kilo, tak jak było przedtem, ale nie więcej. A więc co zrobić, by ustabilizować metabolizm i nie przytyć za bardzo? Kompletnie się na tym nie znam, bo nie stosowałam żadnych diet i liczników. Aha, a drugie pytanie brzmi - czy zanik okresu mógł mieć przyczynę również taką, że od roku żułam bardzo dużo gumy bez cukru, która zawiera aspartam (paczka dziennie) - codziennie! Bo nikt nie jest w stanie mi powiedzieć, dlaczego zanikł. Lekarz mówi, że powinnam przytyć i przytyję do tych 55, ale wątpię, że jest to ten powód, bo przecież wtedy ważyłam normalnie, okres był, a potem nagle znikł. Schudłam dopiero wtedy, gdy okres już zanikł:/ Proszę o odpowiedź, pozdrawiam!

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Twoje zaburzenia miesiączkowania mają najprawdopodobniej ścisły związek z odchudzaniem się i zbyt niską masą ciała.
BMI przy masie ciała 56 kg wskazywało na sporą niedowagę. Przy takich wartościach mogą pojawić się zaburzenia miesiączkowania.

Twoje dalsze starania, aby schudnąć, i stosowanie drastycznej diety 1500 kcal spowodowały, że twoje BMI w wakacje dawało wartości17,4  spełniające kryterium anoreksji!

Pozostałe kryteria to stałe zaabsorbowanie tematem jedzenia, kalorii, stały lęk przed przytyciem oraz wyznaczanie sobie jako celu niskiej masy ciała. Rozpoznanie anoreksji jest więc w Twoim przypadku bardzo prawdopodobne.

Anoreksja często zaczyna się od stosowania ,,zdrowego" jedzenia - np. wegetarianizmu, unikania słodyczy. Utrata wagi powoduje zainteresowanie otoczenia, daje poczucie zwiększonej sprawczości, kontroli nad swoim życiem, koncentracja na diecie pozwala również odwrócić uwagę od nieprzyjemnych wydarzeń, stresu. Tak więc odchudzanie staje się środkiem, dajacym dużo satysfakcji, jednak z czasem zaczyna prowadzić do wyniszczenia organizmu i psychiki, stopniowo zagarniającym coraz większe obszary życia.

Jako osoba o szczupłej sylwetce nie masz potrzeby, aby się odchudzać. 55 kg, które uważasz za swój obecny cel, to zdecydowanie za mało! Zaburzenia hormonalne pojawiły się przecież przy większej masie ciała - 56 kg. 55 kg to nadal niedowaga, Twoim celem powinno stać się co najmniej 60 kg.

Jeśli nie jesteś w stanie tego zaakceptować, powinnaś zgłosić się do lekarza psychiatry oraz psychoterapeuty specjalizującego się w leczeniu zaburzeń odżywiania. Weź pod uwagę, że brak miesiączki jest tylko jednym z objawów wyniszczenia organizmu.

Odpowiadając na pytanie dotyczace żucia gumy: tak, mogło się do tego przyczynić, ale nie z powodu aspartamu, lecz zastępowania gumą do żucia posiłków...

Z pozdrowieniami