Tyję, choć jem mało - dlaczego?

Witam. Choruję na anoreksję, chodzę na terapię regularnie. Mam nakaz przytycia, mimo że niedowaga nie jest duża - BMI wynosi ok. 16,5. Dodatkowo obwód uda wynosi 45 cm przy 155 cm... ale nie o tym miałam pisać. Mianowicie, jem cały czas od dłuższego już czasu 1000-1300 kcal, czasem zdarzają się pewne wyskoki, ale wtedy nie przekraczam raczej nawet 1600 kcal. Męczy mnie to, że waga systematycznie wzrasta. Fakt, nie są to wysokie liczby, 0,5 kg, czasem mniej, czasem coś spadnie, ale potem znowu wzrośnie. Nie chcę tyć, jedząc tak mało. Co mogę zrobić? Chciałabym najpierw zacząć jeść więcej, podjąć jakieś działania i ustabilizować wagę, dopiero później zacząć tyć. Bardzo proszę o jakąś konkretną odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Zapotrzebowanie kaloryczne jest zależne m. in. od wieku, masy ciała i rodzaju aktywności.
Odzyskiwanie należnej masy ciała w anoreksji powinno zaczynać się od ok. 40 kcal na kilogram masy ciała. Jeśli ważysz więc ok. 40 kg i stosujesz dietę 1600 kcal, będziesz prawdopodobne przybierać na wadze. Należałoby ewntualnie wykonać badania krwi, aby wykluczyć np. możliwość obrzęków.
Przyrost masy ciała przy wychodzeniu z anoreksji nie powinien być większy niż 1-2 kg na tydzień.
Twoja masa ciała jest zbyt niska. Twój pomysł, aby ,,stabilizować masę ciała", podczas gdy masz dużą niedowagę nie jest dobry - czas na to przyjdzie, gdy odzyskasz prawidłową wagę.

Życzę Ci powodzenia!!