Jak pogodzić się ze swoją wagą i przestać obsesyjnie myśleć o schudnięciu?

Dzień dobry. Skończyłam 23 lata, a na zaburzenia odżywiania choruję od kiedy miałam 12,5 roku, a więc sprawa ciągnie się od ponad dziesięciu lat! Moje życie zostało jednak przez nie sparaliżowane 8 lat temu, kiedy to byłam hospitalizowana - po wyjściu ze szpitala zaczęłam się obsesyjnie zastanawiać, czy nie wrócić do najniższej wagi - 41,9 kg przy 165 cm wzrostu, a jeśli nie do tak niskiej, to do jakiej. Rok temu wyznaczyłam sobie minimalną wagę 45 kg (wzrost się nie zmienił, nadal jest 165 cm), jednak kiedy osiągnęłam tę wagę (na co dzień staram się utrzymywać 50 kg, tyle ważę obecnie), słyszałam komentarze, że jestem już za szczupła, były nawet pytania, czy na ,,coś" nie choruję (wiadomo czym jest to ,,coś'').

Chcę się podobać, a nie być chuda dla samej chudości - jak to było kiedyś. Jednak choroba nawet przy 45 kg każe mi chudnąć dalej. Nie robię tego, ale czuję przymus, że powinnam osiągnąć wagę np. 42 kg lub 40 kg. Dopiero przy 47 kg - najniższa waga dla mojego wzrostu z przedziału 'lekka niedowaga', BMI 17,3, wyglądam bardzo szczupło, ale jeszcze nie chudo. Uważam, że to odpowiednia waga dla mnie (okres nigdy mi nie zanikł, nawet przy 41,9 kg). Nie chcę ważyć poniżej 47 kg i klasyfikować się wtedy ze swoją wagą do przedziału ,,umiarkowana niedowaga''. Chciałabym utrzymywać BMI 17,3, ale nie potrafię zaakceptować takiego wysokiego, bo chudość zaczyna się przecież przy BMI ok.16.

Ważenie mniej nie dodaje mi atrakcyjności, jednak wciąż czuję w sobie ten głos, który mówi, że mam ważyć najwięcej 45 kg. Jak mam się pogodzić z jeszcze normalną wagą - 47 kg i normalnym wyglądem? Dodam, że jestem pod opieką lekarza psychiatry.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Aktualna waga nie jest dla Ciebie właściwa, lecz zbyt niska, oznacza ona dużą niedowagę, która spełnia kryterium rozpoznawania anoreksji. Anoreksję rozpoznaje się od wartości BMI poniżej 17.5 kg/m2.
Celem Twojego leczenia powinna być co najmniej akceptacja wagi powyżej 17.5 kg/m2.
Twoja wypowiedź wskazuje na utrzymywanie się objawów anoreksji. Stały lęk przed przytyciem, wyznaczanie nieprzekraczalnych granic swojej wagi, koncentracja na wyglądzie i sylwetce - to typowe objawy tego groźnego zaburzenia.
Nie zawsze występują objawy zaburzeń cyklu miesiączkowego - w tym celu stworzono kategorię ,,anoreksji atypowej".

Leczenie anoreksji to przede wszystkim systematyczna psychoterapia.
Jeśli psychiatra nie jest psychoterapeutą, radziłabym Ci poszukanie i nawiązanie kontaktu z taką osobą.
Akceptacja swojej wagi musi wiązać się ze zmianą sposobu myślenia na swój temat. Jest to proces, który dokonuje się w trakcie psychoterapii. Przyczyny niskiej samooceny i problemów z jedzeniem są tak różne, jak różni są ludzie i ich doświadczenia.

Serdecznie pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak opanować obsesyjne myślenie o swoim biciu serca?

Witam. Od jakiegoś czasu za bardzo wysłuchuje się w swoje ciało. Kiedy tylko szybciej bije mi serce nie mogę przestać o tym myśleć i czuje się fatalnie. Ciało drży,bolą plecy, raz zimno raz ciepło. Proszę,jak sobie z tym radzić :( Dziś czułam się zmęczona ale spędziłam miło dzień w wielkim sklepie,nie odczułam dyskomfortu. Proszę napiszcie mi co mam robić i jak radzić sobie kiedy pojawi się atak nerwicy.
KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu

Nerwicę, zaburzenia lękowe oraz somatyzacyjne (co sugeruje Pani opis objawów) najlepiej leczy się w procesie psychoterapii. Nie leczony lęk i nadmierne skupienie na swoim ciele może prowadzić do nasilenia trudności, bardziej niż pozbycia się ich (lęk przed stanami lęku powoduje, że pacjent nadmiernie skupia się na sygnałach i dolegliwościach z ciała, doszukuje się coraz to nowych sygnałów zaburzeń i jego lęk wzrasta, takie "błędne koło"). Specjalista pomoże zrozumieć zarówno przyczyny pojawiania się lęku, jego emocjonalne i osobowościowe źródła, wesprze, nauczy metod radzenia sobie z lękiem i napadami paniki, a także pomoże wprowadzić zmiany, które umożliwią pozbycie się objawów lękowych. W razie potrzeby zleci konsultacje z lekarzem psychiatrą i włączenie farmakoterapii. Wspólna zaangażowana praca pozwoli Pani pozbyć się lęku, odzyskać poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie, a tym samym satysfakcji z życia. Zachęcam do zgłoszenia się na konsultację do psychologa, psychoterapeuty. Można to zrobić prywatnie lub w ramach ubezpieczenia w placówkach mających kontrakt z NFZ (Poradnie Zdrowia Psychicznego, NZOZy). Konieczne jednak będzie skierowanie na psychoterapie wystawione przez lekarza rodzinnego lub lekarza psychiatrę.

0

Witam, napisała Pani że skupia się Pani na swoim ciele, odczuwa nieprzyjemne reakcje, czuje Pani lęk.Natomiast gdy była Pani w sklepie, dobrze się bawiła, czuła się dobrze. Symptomy które Pani opisała wskazują na zaburzenia lękowe, atak paniki. Proszę się zastanowić w jakich okolicznościach ta sytuacja się pojawia. Może Pani spróbować ćwiczeń relaksacyjnych.Najważniejsze spróbować w takich momentach oddychać głęboko aby uspokoić oddech, co na początku nie będzie pewnie łatwe. Można spróbować wyobrazić sobie miejsce w którym czuje się Pani spokojnie, zrelaksowana lub wybrać punkt na którym skupi Pani uwagę. Zdać sobie sprawę że lęk jest nieuzasadniony, że minie, przyjrzeć się chwilę tym emocjom. Jeżeli ta sytuacja się powtarza proszę skonsultować się psychologiem. Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak uwolnić mnie od obsesyjnego myślenia?

Witam! Mam problem z obsesyjnym i negatywnym myśleniem o bezdomnych zwierzętach. Ale ja zwariuję i tracę radość. Zawsze chodziłam do psychiatry i niestety lek depralin ldt nic nie pomoże i kilka wymieniła lek też nic nie pomoże. Jak uwolnić mnie od obsesyjnego myślenia. Odczuwałam lęk, płacz,bezsenność i nerwicę. Mam myśli samobójcze. Czy jakiś lek możliwe unikać złe myśli? Chcę zapomnieć o tym wszystkim najszybciej. Potrzebuję wrócić do spokoju myśli i odzyskać zdrowie. Proszę o odpowiedź!
KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu

Dzień dobry,
Doradzałabym psychoterapię w podejściu poznawczo - behawioralnym, gdyż sama farmakoterapia to za mało. Psychoterapia we wspomnianym nurcie jest jedyną skuteczną w przypadku zaburzenia obsesyjno - kompulsyjnego i zaburzeń z jego spektrum. Polecam także w ramach autoterapii książkę "Zaburzenia obsesyjno - kompulsyjne. Poradnik z ćwiczeniami opartymi na uważności i terapii poznawczo - behawioralnej" J. Hershfield, T. Corboy, Wyd. Uniwerystetu Jagiellońskego oraz trening uważności opracowany np. w "Mindfulness. Trening uważności" M. Williams, D. Penman, Wyd. Samo Sedno. Podejrzewam, że psychoterapia we wskazanym nurcie i praca własna nad problemem w domu okazałyby się bardzo skuteczne.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psychologkulczycka.pl/

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty