Leczenie nerwicy

Witam,
Otępienie w znaczeniu psychiatrycznym nie może być wynikiem zmęczenia. Natomiast upośledzenie funkcji poznawczych, koncentracji uwagi, pamięci - oczywiście może. Tzw. pseudodemencja może występować również np. w depresji.
Jeżeli problemy z pamięcią stają się bardzo dokuczliwe można skorzystać z porady psychiatry lub choćby lekarza POZ. A przede wszystkim należy chyba odpocząć od pracy- w miarę możliwości oczywiście.
Pozdrawiam.

0

Witam. Zmęczenie, czy deprywacja snu jak najbardziej może prowadzić do objawów otępiennych. W odróżnieniu od zespołu otępiennego, objawy te nie są jednak związane z trwałym uszkodzeniem mózgu, a jedynie jego "nadużyciem". Mózg, tak jak nasz każdy inny narząd czy mięsień, ma swoją wytrzymałość i potrzebuje regeneracji. Jeśli mu jej nie zapewniamy, z czasem, mamy mniej siły, żeby sprawnie operować takimi procesami poznawczymi, jak pamięć, percepcja czy uwaga. W sytuacji długotrwałego zmęczenia i stresu, ważne jest zadbanie o czas i przestrzeń na odpoczynek i sen. Z pewnością nie jest to jednak jednorazowe przedsięwzięcie. Ważne, aby taki czas był, mimo wielu innych obowiązków, normą w naszym życiu. Pożyteczne może być równiez przyjrzenie się swoim stresom, oraz obowiązkom w celu weryfikacji, czy wszystkie z nich są nadal aktualne i potrzebne, oraz sprawdzenie czy jest jakiś sposób bardziej efektywnego radzenia sobie z nimi. Możliwe, że jest Pani w stanie zmienić sposób w jaki Pani funkcjonuje i bardziej o siebie zadbać. Zachęcam do skontaktowania się z psychoterapeutą w celu próby uregulowania swojego sposobu funkcjonowania, tak aby był on jak najbardzie korzystny (na ile to możliwe) dla Pani. Pozdrawiam serdecznie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty