Czy mam depresję? Jak sobie pomóc?

Mam 39 lat. Często ogarnia mnie nastrój apatii i zniechęcenia. Boję się przyszłości. Mój mąż kilka razy zmieniał pracę, teraz też o tym myśli, bo coraz mniejsze ma zarobki i pracuje z dala od domu - zawsze to bardzo przeżywam nerwowo.

Mamy dwójkę dzieci, których wychowanie głównie na mnie spoczywa, bo mąż jest w pracy. Sama też niedawno obawiałam się o swoją pracę, bo było ograniczenie etatów. Bardzo staram się w pracy, ale wydaje mi się, że nikt tego nie docenia, czasem jestem nerwowa w pracy. W domu często czuję się senna i zmęczona, mam wyrzuty do siebie, że jestem leniwa, bo nie umiem dobrze gospodarować czasem. Zaczęłam brać Deprim, ale nie zauważyłam jakieś poprawy nastroju.

Co mam robić? Staram się narzucać sobie prace, ale nie daje mi to dużej satysfakcji. Brak mi też samodyscypliny. Ogromną radością są dla mnie moje dzieci, to one dają mi chęci do życia.

Witam!

Myślę, że bierze Pani na siebie dużo obowiązków i przez to jest Pani przeciążona. Dodatkowo przeżywany stres i niepewność zwiększają poczucie zmęczenia i wyczerpania. Znajduje Pani pociechę w dzieciach i jest to sposób na poprawę samopoczucia. Myślę także, że powinna Pani porozmawiać z mężem o tym, jak się Pani czuje. Razem powinniście podzielić obowiązki, bo Pani też praca, a dodatkowo zajmuje się domem i dziećmi.

Pani sytuacja, w moim odczuciu, bierze się właśnie z natężenia tych obowiązków i tego, że stara się Pani sprostać im wszystkim. Powinna Pani odpocząć - znaleźć czas dla siebie, by się zregenerować. Musi Pani mieć świadomość, że jest Pani ważna i ma Pani potrzeby.

Przyjmowanie leków ziołowych w takiej sytuacji nie wpłynie znacząco na samopoczucie. Warto zadbać o relaks każdego dnia - może to być obejrzenie filmu, zadbanie o swój wygląd, czytanie książki. Ważne, żeby Pani znalazła czas na taki relaks i swój sposób na odpoczynek.

Coś co sprawi przyjemność, a jednocześnie oderwie Panią od codziennych trudów i pozwoli zregenerować siły. Nie może Pani zapominać o sobie i o swoich potrzebach, ponieważ są one tak samo ważne, jak potrzeby i odczucia innych członków rodziny.

Pozdrawiam