Czy to są objawy depresji? Jak mam pomóc?

Witam! Problem, z jakim się zwracam nie dotyczy mnie, tylko mojego partnera. Jesteśmy razem od roku i w tym czasie zaobserwowałam niepokojące mnie objawy. Od jakichś trzech miesięcy jest jakiś nieswój, zaczął pić i palić, ma myśli samobójcze, oddalił się ode mnie, jest nerwowy. W jego życiu nie było jakichś zewnętrznych czynników, które mogłyby zakłócić spokój jego ducha. Z natury to bardzo pogodny i otwarty człowiek. Jak mogłabym mu pomóc? Nie chciałabym go skrzywdzić ani pogłębić tego stanu co jest teraz. Proszę o jakąś pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Szanowna Pani,

Opisane objawy nie muszą, ale mogą wskazywać na depresję. W tej sytuacji koniecznie powinna Pani namówić partnera na jak najszybszą wizytę u psychiatry, gdyż sama nie jest Pani w stanie mu pomóc. Pani partner jest osobą wymagającą oceny i wsparcia ze strony specjalisty. Czekanie na samoistną poprawę może spowodować dalsze pogarszanie się jego samopoczucia, dlatego też najlepiej byłoby, gdyby umówiła go Pani na wizytę i na przykład wybraliby się Państwo do lekarza razem. W ten sposób łatwiej byłoby zmotywować ukochanego do zwrócenia się o pomoc.

Pozdrawiam serdecznie