Jak mam pomóc partnerowi, który ma nawrót depresji?

Mój partner ma 28 lat. 4 lata temu zakończył leczenie farmakologiczne, które trwało dwa lata. Zdiagnozowano u niego depresję. Jesteśmy w związku od 1,5 roku. Niepokojące stany pojawiły się pół roku temu. Napady senności, zmęczenia i co było najdziwniejsze - brak aktywności seksualnej. Narzeczony pracuje, normalnie wypełnia swoje obowiązki. Nie ma problemów z koncentracją. Dużo czyta. Przestał jednak wychodzić z domu. Jest nerwowy, wybuchowy. Wcześniej był oazą spokoju. Odsuwa się ode mnie, nie pozwala się przytulać, całować. Na każde pytanie o to, co się dzieje, odpowiada, że nie wie. Proponowałam wspólną wizytę u psychologa. Nie zgodził się. Uważa, że to nic nie da i nic nie zmieni i że nie nadaje się do normalnego życia. Jak mogę mu pomóc, by odzyskać nasze wspólne, dawne życie?

Witam!
Nietypowe zachowanie Pani partnera może być związane z rozwojem zaburzeń psychicznych. Warto, żeby partner skorzystał z Pani propozycji wizyty u specjalisty. Jednak jest osobą dorosłą i sam decyduje o swoim życiu. Pani może zachęcać go do spotkań z psychologiem lub psychiatrą. Jednakże podjęcie decyzji należy pozostawić partnerowi.
Rozumiem, że jest Pani ciężko i bardzo przeżywa Pani problemy partnera. Dlatego może Pani z nim o tym porozmawiać, przedstawić mu swoje obawy, niepokoje i uczucia związane ze zmianami w jego zachowaniu. Może Pani zaproponować mu skorzystanie z telefonu zaufania, by mógł przekonać się, że rozmowa z psychologiem/psychiatrą nie jest taka straszna i może pomóc mu w przezwyciężaniu problemów.
Z Pani strony ważne jest wsparcie i próby zrozumienia jego problemów. Pani może także korzystać z pomocy psychologa, telefonu zaufania lub grup wsparcia. Dzięki temu nie zostanie Pani sama ze swoimi problemami i będzie mogła także dbać o swoje samopoczucie.

Pozdrawiam

Witam,

Przede wszystkim zachęcić do podjęcia psychoterapii, którą można dodatkowo połączyć z farmakoterapią oraz nie dać się mimo jego obecnego zachowania zniechęcić do udzielenia mu pomocy i wsparcia. Życie z partnerem z depresją jest wymagającym zadaniem, ale nie niemożliwym.
Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek