Jak mam pomóc partnerowi, który ma nawrót depresji?

Mój partner ma 28 lat. 4 lata temu zakończył leczenie farmakologiczne, które trwało dwa lata. Zdiagnozowano u niego depresję. Jesteśmy w związku od 1,5 roku. Niepokojące stany pojawiły się pół roku temu. Napady senności, zmęczenia i co było najdziwniejsze - brak aktywności seksualnej. Narzeczony pracuje, normalnie wypełnia swoje obowiązki. Nie ma problemów z koncentracją. Dużo czyta. Przestał jednak wychodzić z domu. Jest nerwowy, wybuchowy. Wcześniej był oazą spokoju. Odsuwa się ode mnie, nie pozwala się przytulać, całować. Na każde pytanie o to, co się dzieje, odpowiada, że nie wie. Proponowałam wspólną wizytę u psychologa. Nie zgodził się. Uważa, że to nic nie da i nic nie zmieni i że nie nadaje się do normalnego życia. Jak mogę mu pomóc, by odzyskać nasze wspólne, dawne życie?  

KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Przyczyny udaru mózgu

Udar mózgu stanowi 80 proc. wszystkich udarów i jest jednym z powikłań zatorowych chorób serca. Będąc główną przyczyną niesprawności osób po 40 roku życia, stanowi trzecią w kolejności przyczynę zgonów. O przyczynach powstawania udaru mózgu, opowiada prof. Janina Stępińska, kardiolog.

Witam!
Nietypowe zachowanie Pani partnera może być związane z rozwojem zaburzeń psychicznych. Warto, żeby partner skorzystał z Pani propozycji wizyty u specjalisty. Jednak jest osobą dorosłą i sam decyduje o swoim życiu. Pani może zachęcać go do spotkań z psychologiem lub psychiatrą. Jednakże podjęcie decyzji należy pozostawić partnerowi.
Rozumiem, że jest Pani ciężko i bardzo przeżywa Pani problemy partnera. Dlatego może Pani z nim o tym porozmawiać, przedstawić mu swoje obawy, niepokoje i uczucia związane ze zmianami w jego zachowaniu. Może Pani zaproponować mu skorzystanie z telefonu zaufania, by mógł przekonać się, że rozmowa z psychologiem/psychiatrą nie jest taka straszna i może pomóc mu w przezwyciężaniu problemów.
Z Pani strony ważne jest wsparcie i próby zrozumienia jego problemów. Pani może także korzystać z pomocy psychologa, telefonu zaufania lub grup wsparcia. Dzięki temu nie zostanie Pani sama ze swoimi problemami i będzie mogła także dbać o swoje samopoczucie. 

Pozdrawiam

0

Witam,

Przede wszystkim zachęcić do podjęcia psychoterapii, którą można dodatkowo połączyć z farmakoterapią oraz nie dać się mimo jego obecnego zachowania zniechęcić do udzielenia mu pomocy i wsparcia. Życie z partnerem z depresją jest wymagającym zadaniem, ale nie niemożliwym.
Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty