Jak pomóc chłopakowi powrócić do normalności po wyjściu z więzienia?

Witam, mam pytanie w jaki sposób mogę pomóc mojemu chłopakowi. Kilka lat temu odbył 3-letnią karę wiezienia, w tym czasie zostawiła go żona. W tej chwili mieszka z rodzicami i siostrą, którzy za wszystko go krytykują i wyzywają od kryminalistów, krótko mówiąc dołują go i nie pomagają wrócić do normalności. Ostatnio nawet powiedział, że skończy ze sobą, bo nie może już tego znieść. Dodam, że znamy się dopiero kilka miesięcy i chcę mu w tym wszystkim pomóc, bo tak naprawdę nie jest złym człowiekiem. Proszę o podpowiedź, jak pomóc mu wyjść na prostą. Pozdrawiam

Witam!

Odbywanie kary jest trudnym doświadczeniem. Jeśli chce się wrócić do życia na wolności bardzo ważne jest wsparcie bliskich osób i otoczenia. Zachowanie rodziny chłopaka może prowadzić do powstawania u niego myśli samobójczych. Warto, żeby Pani zaoferowała mu swoją pomoc i zapytała go, czego od Pani oczekuje. Dobrze jest dużo rozmawiać o problemach i szukać razem rozwiązań. Może Pani zaproponować chłopakowi wspólne poszukiwanie pracy i usamodzielnianie się. Warto zachęcić go do korzystania z pomocy zarówno Pani, jak i specjalistów. Może np. skorzystać z pomocy doradcy zawodowego, psychologa czy pedagoga. Pani natomiast może go wspierać i pomagać w tych sferach, w których on o pomoc poprosi. Proszę pamiętać, że nie ma Pani obowiązku brać na siebie wszystkich problemów. Pani samopoczucie będzie wpływało także na niego. Dlatego jeśli Pani będzie pozytywnie nastawiona i szukała nowych możliwości, to może Pani swoim optymizmem zarazić swojego partnera. Zachęcam do korzystania z telefonów zaufania oraz czatów/for internetowych. Taka pomoc może być odpowiednia zarówno dla niego, jak i dla Pani. Warto porozmawiać z chłopakiem o usamodzielnieniu się i uniezależnieniu od rodziny. Pani może go to tego mobilizować i szukać z nim najlepszych wyjść z obecnej sytuacji.

Pozdrawiam

Witam Panią Serdecznie,

Pomaga już Pani swojemu Chłopakowi, oferując swoją obecność i otwartość na pomoc.
Byłaby możliwość już teraz skorzystania z bezpłatnego Kryzysowego Telefonu Zaufania
nr 116 123, czynnego codziennie, w godz. 14.00-22.00, gdzie Pani Partner otrzymałby potrzebne wskazówki, poradę i pomoc psychologiczną.

Życzę Pani żeby się udało!
irena.mielnik.madej@gmail.com