Jak pomóc chłopakowi powrócić do normalności po wyjściu z więzienia?

Witam, mam pytanie w jaki sposób mogę pomóc mojemu chłopakowi. Kilka lat temu odbył 3-letnią karę wiezienia, w tym czasie zostawiła go żona. W tej chwili mieszka z rodzicami i siostrą, którzy za wszystko go krytykują i wyzywają od kryminalistów, krótko mówiąc dołują go i nie pomagają wrócić do normalności. Ostatnio nawet powiedział, że skończy ze sobą, bo nie może już tego znieść. Dodam, że znamy się dopiero kilka miesięcy i chcę mu w tym wszystkim pomóc, bo tak naprawdę nie jest złym człowiekiem. Proszę o podpowiedź, jak pomóc mu wyjść na prostą. Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA, 31 LAT ponad rok temu

Witam!

Odbywanie kary jest trudnym doświadczeniem. Jeśli chce się wrócić do życia na wolności bardzo ważne jest wsparcie bliskich osób i otoczenia. Zachowanie rodziny chłopaka może prowadzić do powstawania u niego myśli samobójczych. Warto, żeby Pani zaoferowała mu swoją pomoc i zapytała go, czego od Pani oczekuje. Dobrze jest dużo rozmawiać o problemach i szukać razem rozwiązań. Może Pani zaproponować chłopakowi wspólne poszukiwanie pracy i usamodzielnianie się. Warto zachęcić go do korzystania z pomocy zarówno Pani, jak i specjalistów. Może np. skorzystać z pomocy doradcy zawodowego, psychologa czy pedagoga. Pani natomiast może go wspierać i pomagać w tych sferach, w których on o pomoc poprosi. Proszę pamiętać, że nie ma Pani obowiązku brać na siebie wszystkich problemów. Pani samopoczucie będzie wpływało także na niego. Dlatego jeśli Pani będzie pozytywnie nastawiona i szukała nowych możliwości, to może Pani swoim optymizmem zarazić swojego partnera. Zachęcam do korzystania z telefonów zaufania oraz czatów/for internetowych. Taka pomoc może być odpowiednia zarówno dla niego, jak i dla Pani. Warto porozmawiać z chłopakiem o usamodzielnieniu się i uniezależnieniu od rodziny. Pani może go to tego mobilizować i szukać z nim najlepszych wyjść z obecnej sytuacji.

Pozdrawiam

0

Witam Panią Serdecznie,

Pomaga już Pani swojemu Chłopakowi, oferując swoją obecność i otwartość na pomoc.
Byłaby możliwość już teraz skorzystania z bezpłatnego Kryzysowego Telefonu Zaufania
nr 116 123, czynnego codziennie, w godz. 14.00-22.00, gdzie Pani Partner otrzymałby potrzebne wskazówki, poradę i pomoc psychologiczną.

Życzę Pani żeby się udało!
irena.mielnik.madej@gmail.com

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

portal.abczdrowie.pl
Patronaty