Zapytaj lekarza

7 1 7 , 2 1 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak pomóc mamie?

Bardzo proszę o pomoc w następującej sprawie: ponad dziesięć lat temu zmarł mój tata. To był ogromny cios dla mojej mamy, długo nie mogła się pozbierać. Wspólnie z siostrą staraliśmy ją wspomagać. Cztery lata temu poznała mężczyznę, który okazał się człowiekiem-duszą. Moja mama była szczęśliwa, postanowili zalegalizować swój związek. Niestety, sielanka długo nie trwała, odszedł mój ojczym. Moja mama jest załamana, wprawdzie wróciła do pracy, do życia codziennego, stara się żyć normalnie, ale przychodzą chwile, dni, że nie można się z nią dogadać, cały czas płacze. Jestem bezsilna, proszę o pomoc.

KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu

Depresyjne maski

Depresja to choroba cywilizacyjna. Wciąż jednak nie jest to dobrze znana choroba. Obejrzyj film i poszerz swoją wiedzę o depresji. Ekspert wyjaśnia, czym są depresyjne maski. Okazuje się, że niektóre objawy wcale nie muszą świadczyć o depresji.

Witam!

Pani mama przeżyła stratę dwóch partnerów. Jej obniżone samopoczucie i zły nastrój mogą być wynikiem nagromadzenia się silnych emocji. Strata partnera jest traumatycznym przeżyciem i potrzeba wiele czasu, by móc zaakceptować nowy stan rzeczy.
Bardzo dobrze, że Pani i siostra wspieracie mamę i chcecie jej pomóc. Wasza pomoc i bliskość są mamie teraz bardzo potrzebne. Warto, żebyście Panie zachęcały mamę do wizyty u psychologa. Dzięki takim wizytom będzie mogła pracować nad swoimi problemami i rozmawiać o trudnych sprawach. Dobrym rozwiązaniem byłoby również zachęcenie mamy do uczestnictwa w spotkaniach grup wsparcia oraz korzystania z telefonu zaufania (116 123). Pomoc innych osób i ich wpływ mogą mieć duże znaczenie w powrocie mamy do równowagi psychicznej.
Jeśli natomiast jej nastrój będzie się pogarszał i zaobserwuje Pani niepokojące zachowanie (m.in. niechęć do wstawania z łóżka, brak motywacji do działania, trudności w wykonywaniu codziennych czynności, zaburzenia snu), wtedy należy zabrać mamę na wizytę u lekarza psychiatry. Utrata bliskich osób może być powodem rozwoju depresji. W przypadku zaburzeń psychicznych niezbędna będzie pomoc specjalisty.

Pozdrawiam 

Psycholog w Szpitalu Powiatowym w Otwocku na oddziale rehabilitacji neurologicznej.
0

Witam,

zalecana jest pomoc specjalistyczna dla mamy, którą można uzyskać w Poradni Zdrowia Psychicznego.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy