Jak pomóc przyjaciółce, która chce popełnić samobójstwo?

Moja przyjaciółka powiedziała mi, że ma od dłuższego czasu myśli samobójcze i że nie chce się już męczyć (problemy zdrowotne od urodzenia). Bardzo się martwię o nią. Obie mamy po 18 lat. W szkole zachowuje się normalnie jest uśmiechnięta, nie daje tego po sobie poznać, nawet jej rodzice nic się nie domyślają. Gdy zaproponowałam jej wizytę u psychologa stanowczo odmówiła dodając, że ma już dość lekarzy. Z znajomymi dobrze się dogaduje. U mnie szuka wsparcia, a ja nie wiem jak jej pomóc. Bardzo proszę o odpisanie. Z góry dziękuję. Pozdrawiam. Kinia.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Wsprcie to nie musi być konkretne działanie na rzecz tej dziewczyny. Ważne jest, byś była wtedy, kiedy ona Ciebie potrzebuje i starała się ją zrozumieć. Nie oznacza to jednak, że cały swój czas musisz jej poświęcać. Też masz prawo do zajmowania się sobą i swoimi problemami. Postaraj się jej także wyjaśnić, że psycholog to nie jest lekarz.

Jest to osoba, która nie przepisuje leków, tylko stara się pomóc w trudnych sytuacjach i mobilizować do zmian. Mogłabyś także zaproponować jej korzystanie z telefonu zaufania. Będzie mogła pozostać anonimowa rozmawiając o swoich problemach.

Pozdrawiam