Moja koleżanka ma depresję - w jaki sposób mogę jej pomóc?

Moja koleżanka jest ode mnie o rok młodsza i ma depresję, mówi, że nie chce żyć, chce być samotna. Mówi, że na razie nic sobie nie zrobi, ale ja i tak bardzo się o nią boję. Jak się jej pytam co się dzieje, to mi nie chce nic powiedzieć. Jak się jej zapytałam, dlaczego nie chce żyć i chce być samotna, to powiedziała "bo tak", "bo tak lubię", "to moja sprawa".   Jak mam jej pomóc? Co zrobić, żeby nic sobie nie zrobiła? Psycholog szkolny nie wchodzi w grę, ani żaden inny - nie mogę jej tego zrobić.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!
Sama niestety niewiele możesz w tej kwestii zdziałać. Twoja przyjaciółka ma poważne problemy i potrzebuje specjalistycznej opieki.
Piszesz, że żadna pomoc specjalistyczna nie wchodzi w grę. W takim wypadku należy poinformować jej rodziców, gdyż tylko oni mogą zadecydować o wizycie u specjalisty. Jeśli natomiast będziesz miała informacje od przyjaciółki, że planuje próbę samobójczą lub chce zrealizować swoje plany, to masz obowiązek zgłosić ten fakt na policję.
Ty sama możesz ją zachęcać do skorzystania z pomocy psychologa i psychiatry, do rozmowy z rodzicami oraz otaczać ją troską i wsparciem. Pamiętaj jednak o tym, że jeśli Twoja przyjaciółka nie będzie chciała pomocy, to na siłę nic nie zdziałasz. Oprócz wspierania jej, pamiętaj również o sobie i swoich problemach.

Pozdrawiam