Przyjaciółka poświęca całą swoją energię na pomoc partnerowi z depresją - jak jej pomóc?

Od mniej więcej roku moja przyjaciółka ma chłopaka. Powiedziała mi w zaufaniu, że miał on w przeszłości problemy, że jest chory. Później okazało się, że to była depresja i cały czas ma nawroty choroby. Na początku, gdy się poznali, było trochę lepiej, ale od pewnego czasu znowu pogarsza się jego stan. Ale ja martwię się o moją przyjaciółkę. Zmieniła się. Nie jest już tą samą osobą, co kiedyś. Mniej się śmieje, nie cieszą jej rzeczy, które cieszyły do tej pory. Porzuciła harcerstwo, do domu rodzinnego przyjeżdża co 3-4 tygodnie na 8 h i wraca do niego. Studiuje, pracuje, a kiedy wraca do domu (mieszkają razem), sprząta, gotuje, pierze itd. Nie mówię, że to źle, ale wszystko razem mnie niepokoi. Straciła chęć do życia. Odstawiła na bok nawet mnie... Co mam zrobić, żeby jej pomóc?

ponad rok temu

To, że Twoja przyjaciółka kiedyś zaangażowała się w harcerstwo, a obecnie wkłada całą energię w pomoc bliskiej osobie, wskazuje na to, że prawdopodobnie jest osobą wrażliwą. W przyszłości być może wybierze zawód związany z pomaganiem: psychologa, pielęgniarki czy lekarki. Jak rozumiem, obecnie czujesz się odrzucona. Trudno stwierdzić, jakiego zakresu pomocy oczekuje od Ciebie przyjaciółka, ona sama powinna go wskazać. W tej sytuacji najważniejsze wydaje się zachowanie taktowne i gotowość do udzielenia wsparcia.