Zmarł tata mojego chłopaka - jak mu pomóc?

Mam 23 lata, mój chłopak 25. Jesteśmy ze sobą 2 lata. Wczoraj zmarł mu tata. Nie wiem jak mam mu pomóc, strasznie to przeżywa. Widziałam się z nim wczoraj, nigdy nie widziałam go w takim stanie. Porozmawialiśmy, tzn. on mówił ja słuchałam, nie wiedziałam co mówić. Pozwoliłam mu się wygadać, popłakaliśmy razem. Ja również bardzo przezywam tą śmierć. Jego tata był wspaniałym człowiekiem i będzie nam Go brakować. Mój chłopak nie może spać, mówi, że boli go serce i chyba musi zacząć brać tabletki na uspokojenie… Jak mu pomóc? Może zaproponować wizytę u psychologa?

Witam!

Propozycja wizyty u psychologa jest bardzo dobrym pomysłem. Śmierć osoby bliskiej jest traumatycznym wydarzeniem. Niestety na ból i cierpienie wywołane takim zdarzeniem nie ma lekarstwa.
Bardzo dobrze, że stara się Pani wspierać swojego chłopaka, choć dla Pani to także trudny okres. Warto, żeby chłopak wiedział, że może na Panią liczyć i w razie potrzeby może poprosić Panią o pomoc. W trakcie żałoby ważne jest również, by Pani partner mógł wyrażać swoje emocje i przeżywać to, co czuje. Wtedy będzie mógł uporać się z problemami i zaakceptować nową sytuację.
Pani rola polegać powinna przede wszystkim na wspieraniu partnera, wysłuchaniu go i próbie zrozumienia jego przeżyć. Jednak nie może Pani zapominać w tym wszystkim o swoim samopoczuciu. Ważne, by nie brała Pani na siebie zbyt wiele odpowiedzialności za zachowanie i samopoczucie chłopaka. Proszę nie zapominać o swoich przeżyciach i trudnościach. Pani również może rozpocząć pracę z psychologiem, ponieważ obecna sytuacja jest trudna także dla Pani.

Pozdrawiam