Czy mój tata jest alkoholikiem?

Mój problem z tatą trwa odkąd się urodziłam, a polega na tym, że nadużywa alkoholu, ale tylko jak przychodzą jego znajomi albo nie pracuje, jak wcześniej mówi, że to się nie powtórzy i kilka miesięcy jest spokój, do następnego spotkania ze znajomymi. Doszło do tego, że nie lubię tych wizyt znajomych taty. Tata jak z nim o tym rozmawiam to mówi, że przesadzam i że panuje na tym, ale ja widzę, że to nieprawda, a może jednak tata ma rację? Jak Mama z nami mieszkała mówiła, że nieraz osobno wychodzili od znajomych, bo tata nie chciał wracać do domu i pewnego razu jak tak wracał do domu to go ktoś pobił i okradł, ale to go niczego nie nauczyło. Bardzo chciałabym mu pomóc, ale nie wiem jak.

KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,
Z tego co Pani pisze wynika, że Pani tata być może potrzebuje pomocy. Zachęcam do skontaktowania się z najbliższym ośrodkiem leczenia uzależnienia i współuzależnienia.
Z Pani listu wynika, że taki stan utrzymuje się odkąd była Pani dzieckiem, w związku z tym polecam również grupy dla Dorosłych Dzieci Alkoholików. Spotkania z osobami, które mają podobny problem jak Pani rzucą nowe światło na sytuację w domu oraz pomogą spojrzeć na tatę z innej perspektywy oraz wskażą jak można mu pomóc w jego piciu ze znajomymi.
Pozdrawiam 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak pomóc tacie, który jest alkoholikiem?

Mój ojciec jest alkoholikiem. Pił w sumie od zawsze, miał wszywany esperal 2 razy. Później był na odwyku przez 2 m-ce. Nie pił osiem lat, ale 2 lata temu wykryto u niego nowotwór na nerce; bez przerzutów. Nerkę więc usunięto i nadal nie ma powikłań. Rok po operacji znów zaczął się problem z nadużywaniem. Mam wrażenie, że siedzą w nim "dwie osoby" która chce przestać i która będzie nadal pić. Jak możemy mu jeszcze pomóc ? Mam też pytanie czy poddawanie hipnozie jest kosztowne ? Aga
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Witam. Jeżeli pomogło tacie leczenie odwykowe być może i teraz pomoże, z tym, że tata musi wyrazić chęć leczenia. Jeżeli chodzi o hipnozę to wysokość kosztów uzyska Pani u osoby która specjalizuje się tą metodą w Pani okolicy. Pozdrawiam

0

Alkoholizm to ciężka choroba, często po okresie abstynencji następuje jej nawrót. Ważne by zbadać co leży u podstaw uzależnienia, dlatego tata powinien ponownie podjąć terapię.
Co do kosztów hipnozy to bywają one różne, w zależności od kwalifikacji i doświadczenia terapeuty.

Pozdrawiam serdecznie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy mój mąż może być alkoholikiem?

Witam u mnie w rodzinie ojciec byl alkoholikiem i być może jestem przewrażliwiona ale mam pytanie mój obecny mąż na studiach dużo pił często się upijał ale był pilny po zakończeniu studiów pije ze dwa razy w tygodniu po dwa piwa. Nie upija się i nie ma problemów wszyskto ma zawsze ogarnięte. czy może być alkoholikiem ? Studia skończył 2 lata temu
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Dzień Dobry Pani,

Z tego, co Pani napisała, w takim zadbaniu o samą siebie, zachęcam Panią do rozmowy z psychologiem.

A to dlatego, że poznała już Pani pewne mechanizmy w domu rodzinnym, kiedy Pani ojciec nadużywał alkoholu.
I jeśli Pani nie pracowała nad swoją historią rodzinną, to prawdopodobne jest, że takie automatyczne mechanizmy są w Pani nadal.

Odnośnie Pani męża.
Domniemywam, że jesteście Państwo niezbyt długo małżeństwem.
I być może mąż się kontroluje z piciem i "trzyma normę".

Jeśli udałoby się Pani namówić męża na spotkanie z psychologiem, to szczerze Pani doradzam.

Życzę Pani Wszystkiego Najlepszego,
Irena Mielnik-madej

0

Witam, jak Pani napisała pochodzi z domu w którym ojciec był alkoholikiem. Być może w związku z tym jest Pani wrażliwa na sytuacje związane z piciem, zwłaszcza osoby bliskiej, z kręgu rodziny. Czy zastanawiała się może Pani nad tym żeby skorzystać z pomocy grup wsparcia dla DDA? Jeśli chodzi o męża, nie ma nieszkodliwej dawki alkoholu. Czy picie staje się już problematyczne, czy nie zależy od wielu czynników. Warto zastanowić się gdy: alkohol odpręża i daje ulgę, redukuje napięcie i niepokój, osłabia poczucie winy, ułatwia zaśnięcie. Trwa pomimo zaleceń o zaprzestaniu. Następuje zwiększanie ilości spożywanego alkoholu (tolerancja), poszukiwanie sytuacji towarzyskich w celu napicia się, rozdrażnienie w sytuacjach braku dostępu do alkoholu, podejmowanie prób ograniczenia picia w celu udowodnienia posiadania kontroli nad piciem. Jeżeli to możliwe, proszę porozmawiać z mężem na ten temat. Zapraszam Panią aby zastanowiła się Pani również nad konsultacją z psychologiem.
http://alkoholizm.eu/?sel=specjalista
Pozdrawiam serdecznie

0

Witam Panią. Diagnoza zespołu uzależnienia od alkoholu wymaga bezpośredniego kontaktu ze specjalistą. Rozumiem, że o to może być trudno ponieważ domyślam się, że mąż nie widzi problemu ze swoim piciem. Pani uważność na jego picie, którą nazywa Pani "przewrażliwieniem" może być związana z Pani doświadczeniami z domu rodzinnego. Proszę rozważyć udział w specjalistycznej terapii dla Dorosłych Dzieci Alkoholików. Dzięki niej będzie Pani mogła uporać się z bagażem, który niesie Pani w związku z doświadczeniami z przeszłości. Taka terapia oferowana jest w wielu poradniach leczenia uzależnienia od alkoholu i współuzależnienia i jest bezpłatna. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty