Dlaczego dziecko często budzi się w nocy?

Mam problem z moją prawie 11 miesięczną córką.. Przez pierwsze pół roku karmiłam ją piersią i już po 8 tygodniach dziecko mimo, że na piersi, to potrafiło spać po 10-11h bez jedzenia. Zaczęła ząbkowac jak miała 4 miesiące, ale to nie zespuło spania. Jednak gdy skończyła 6 miesięcy przeszłyśmy na mleko modyfikowane, bo zaczęła się budzić w nocy na jedzenie i błędnie myślałam, że się nie najada moim mlekiem.. Niestety mleko modyfikowane nie zlikwidowało problemu. Ponadto doszły pobudki na smoczek i jakieś takie lękowe, ząbki, ale to rozumiem, bo to normalne w jej wieku. Córka ma rozszerzoną dietę od 5 miesiąca. Nie daje jej słoiczków, robię sama różne gęste zupy, w każdej jest różnego rodzaju mięso, danie to ma gęstą konsystencję. Ponadto robię jej różne deserki, je jogurty dla dzieci, owoce itp. Córka po zupce potrafi nawet 4h wytrzymać bez jedzenia, czyli się najada. Nie ma problemów brzuszkowych ani problemów z kupkami i nigdy nie miała. W ciągu dnia daję jej też inne rzeczy do jedzenia. Od 6 miesiąca życia dawałam jej kaszę mannę na wieczór z mlekiem modyfikowanym z zalecenia Pani doktor, bo też stwierdziła, że mała się nie najada na noc i przez to jest głodna. Nie wymagam by spała 10h bez jedzenia, ale powinna mieć chociaż jedną dłuższą przerwę w ciągu doby od trawienia, a niestety takie nocki to święto u nas. Zazwyczaj jak zje przed spaniem czyli ok 20 to o 00 w nocy je kolejny raz i nad ranem około 5 znowu. Za to jak się obudzi o 7.30 to dopiero koło 10 pije mleko, bo jest przejedzona po nocy i za nic nie da się jej wcisnąć. Wtedy rano je jakieś śniadanko z nami, ale to bardziej zabawa na tym etapie niż jedzenie. Córka ma w miarę regularny tryb dnia. Drzemki i nocne zasypianie o stałej porze, dużo chodzimy na spacery. Śpi w dzień tylko raz około 1,5h, na tę drzemkę chodzi koło 11. Wszyscy mnie uspokajają, że po roku jej się odmieni, ale jest coraz gorzej. 2 pobudki na karmienie i jeszcze kilka na smoczek, piciu, przytulenie i rano nie wiem jak się nazywam, a niedługo wracam do pracy.. Nie da się jej oszukać wodą czy herbatą, bo jak jest głodna to może wypić pół butelki z wodą czy herbatą a i tak będzie płakała i uspokoi się dopiero po mleku. Poza tym martwię się, bo córka ma już 10 ząbków i wiem, że nocne jedzenie to nic dobrego ani dla brzuszka ani dla zębów. Myje jej ząbki specjalną pastą dla niemowląt 2 razy dziennie, ale w środku nocy nie mogę tego robić, bo ją całkiem rozbudzę. Proszę o jakąś poradę co dać dziecku zjeść na noc aby nie była zaraz głodna.. Tak jak wspomniałam, córka w dzień je sporo, mleko pije rano, na wieczór z kaszką albo bez (to zależy) i czasami jeszcze przed drzemką. Wypija więcej niż jest zalecane na opakowaniu Bebilonu. Ja pilnuję by nawet gdy nie jest głodna a przychodzi czas jedźenia to żeby chociaż troszkę zjadła. Raczej nie ma problemu z apetytem poza porankiem gdy jest po nocy przejedzona. Jeszcze jest niestety za mała na kolację typu kanapeczka itp, bo ząbki ma z przodu i chociaż chętnie odgryza to nie umie sobie tak rozdrobnić by zjeść sporo i się tym już najeść. Proszę o pomoc, bo chodzę jak zoombie a i po niej widzę, że przez częste pobudki jest rozdrażniona.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

faktycznie niespełna roczne dziecko nie powinno spożywać nocą mleka modyfikowanego, choć pobudki (nawet kilkukrotne w ciągu nocy) nie są niczym zaskakującym i niestety mogą trwać nawet przez wiele miesięcy.

Co do mleka modyfikowanego to prawdopodobnie wskazane byłoby radykalne odstawienie go nocą – być może jest to nawyk, który niekoniecznie musi służyć zaspokojeniu głodu.

Jeżeli jednak ma Pani obawy, że dziecko za mało zjada na kolację i dlatego budzi się na mleko, może Pani zadbać, by ostatni posiłek był bardziej obfity. To nie musi być kanapka – wbrew pozorom są bardziej wartościowe propozycje na kolację, a przy tym bardziej sycące.

Biorąc pod uwagę wiek dziecka, warto na kolację podać kaszę – nie chodzi o kaszki instant dla niemowląt, ale o tradycyjne kasze, które stanowią bazę i naszych posiłków. Zwłaszcza kasza jaglana czy gryczana są dobrym źródłem białka i węglowodanów, a jeżeli doda Pani do nich np. masło, jogurt naturalny, jajko czy niewielką ilość chudego mięsa, to posiłek powinien być sycący na tyle, by córka nie była głodna nocą. Proszę pamiętać, by wieczorem nie podawać posiłków smażonych, tłustych czy ciężkostrawnych.

Jeżeli dziecko będzie się budzić nocą mimo to, proszę podawać wodę w bidonie – początkowo może to się spotkać ze sprzeciwem ze strony dziecka, z upływem czasu jednak nawyk picia mleka modyfikowanego nocą zaniknie.

Więcej informacji na temat żywienia niemowląt odnajdzie Pani w naszych artykułach, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/zbilansowana-dieta-dla-niemowlat oraz https://portal.abczdrowie.pl/karmienie-niemowlecia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.