Co może znaczyć takie jedzenie u niemowlaka?

Witam. Mam problem z Moja 14 miesięczna córka. Lekarz przepisał jej parę miesięcy temu mleko bebilon mct ponieważ wymiotowala po bebiko. Problem tkwi w tym,że córka nie pije mleka przez cały dzień ponieważ nie chce i dostaje posiłki stale. Lecz w nocy budzi się co 3 godziny i wypija od 120 do 150 ml mleka. Nie mam już siły wstawać 3 razy w nocy. Czy może być tak że nie najada się tym mlekiem? Próbowałam już zageszczac ale zawsze coś się działo A to kupy nie takie A to bóle brzucha więc zrezygnowałam z kaszek ryzowych. Nie wiem już co robić.

Redakcja abcZdrowie

Witam, roczne dziecko może wciąż budzić się w nocy i nie ma w tym nic dziwnego. Jednak nie zawsze ma to związek z faktycznym głodem. Często jest efektem przyzwyczajenia się do takich nocnych pobudek, butelka mleka z kolei może kojarzyć się z poczuciem bezpieczeństwa, ciepłem i spokojem. Choć oczywiście zdarza się również, że apetyt na mleko nocą wynika ze zbyt wczesnej lub za mało sycącej kolacji. Warto podjąć próbę zrezygnowania z podawania mieszanki mlekozastępczej nocą – choćby z uwagi na tzw. „próchnicę butelkową”, o której stomatolodzy mówią coraz częściej. Podczas nocnych pobudek może Pani proponować dziecku bidon z wodą w zastępstwie butelki z mlekiem. Zagęszczanie mieszanki to również nie jest dobre wyjście – chyba że zaleci tak pediatra, w przeciwnym wypadku bezwzględnie należy trzymać się proporcji rozpisanych na opakowaniu produktu. Skutkiem eksperymentów z proporcjami mogą być problemy gastryczne małego dziecka – dokładnie tak, jak było w przypadku Pani dziecka. Jeśli dziecko nie chce mleka w ciągu dnia, może Pani z niego zrezygnować pod warunkiem, że zapotrzebowanie na wapń zaspokoi Pani, podając produkty mleczne – tłusty ser biały, kefir itd. Być może warto przesunąć porę kolacji, żeby uniknąć głodu nocą. I przede wszystkim proszę uzbroić się w cierpliwość – próba dopasowania nocnego trybu dziecka do trybu człowieka dorosłego często bywa żmudna i długa. Polecam również artykuł podpowiadający, w jaki sposób wyeliminować karmienia nocne: https://portal.abczdrowie.pl/do-kiedy-karmic-dziecko-w-nocy. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.