Co może być przyczyną takich dolegliwości u córki?

Moja 5 miesieczna córką podczas snu kręci się 8 zaczyna płakać po czym puścić kilka bąków i uspokaja się a następnie zasypia. Ostatnio coraz bardziej jej się to nasila. Dodam, że w dzień nie ma żadnego grymasu na twarzy jak puszcza bąki albo robi kupę tylko jak spi jest problem. Co loze być przyczyną?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

z opisu dolegliwości Pani córki można wywnioskować, że dziecko po prostu cierpi z powodu kolki jelitowej, która jest najczęstszą przypadłością niemowląt.

Więcej informacji na ten temat pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/kolka-u-niemowlecia.

Trudno powiedzieć, dlaczego te dolegliwości nasilają się nocą, natomiast warto prześledzić rytm dnia dziecka oraz dietę. Jeżeli jest Pani na etapie jej rozszerzania, to proszę zwrócić uwagę, czy podawane dziecku posiłki nie są zbyt ciężkostrawne – zwłaszcza posiłki popołudniowe czy wieczorne.

Proszę pamiętać, że układ pokarmowy niemowlęcia ma często problemy ze strawieniem nawet mleka, podczas gdy stałe pokarmy mogą być wyjątkowo problematyczne. Jeżeli nie podaje Pani jeszcze pokarmów stałych niemowlęciu, to proszę zwrócić uwagę na to, kiedy dziecko spożywa mleko oraz jaka jest to ilość (w przypadku mleka modyfikowanego). Być może zbyt duża porcja lub zbyt łapczywe jedzenie sprawia, że nocą niemowlę cierpi z powodu bólu brzuszka.

Proszę pamiętać, że jeżeli cokolwiek niepokoi Panią, to powinna Pani w pierwszej kolejności skonsultować się z pediatrą, ponieważ to on najlepiej zna dziecko, a badanie fizykalne może pomóc w ustaleniu przyczyn dolegliwości.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/rozszerzanie-diety.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.