Co mogą znaczyć te dolegliwości u mojego dziecka?

Witam. Dziecko 3 miesiące. Od blisko dwóch miesięcy dostaje biogaję z uwagi na podejrzenie kolki. Jednakże od kilku dni zauważyłam luźną kupkę w każdej pieluszce, przelewanie w brzuszku, częste głośne Gazy. Odstawilam biogaję, po dwóch dniach kupka się ustabilizowała do jednej-dwóch dziennie. Ale nawróciły kolki. Codziennie popołudniami dziecko płacze, nie chce piersi, i wybudza się z drzemki z tym samym placzem puszczając gazy.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

dolegliwości, które dokuczają Pani dziecku prawdopodobnie mają związek z niedojrzałością układu pokarmowego, który z trudem radzi sobie z trawieniem spożywanego przez niemowlę pokarmu. Jest to stan przejściowy, który powinien minąć przed ukończeniem 1. roku życia dziecka (choć najczęściej już półroczne dziecko nie cierpi z powodu kolek, zaparć i biegunek).

Jeżeli podawany przez panią probiotyk wpływał na zwiększenie ilości oraz zmianę postaci stolców, to sugeruję zmianę probiotyku na inny – na rynku jest dostępnych wiele preparatów tego typu. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/dziecko-a-probiotyki.

Jeśli chodzi o kolki, to w przypadku ataku kolki jelitowej może Pani podać lek zawierający symetykon, który pomoże w usunięciu nadmiaru gazów z jelit i zniweluje dolegliwości bólowe. Dodatkowo proszę masować brzuch dziecka, jeśli dobrze to znosi, lub przykładać ciepłą pieluszkę, która rozluźni napięte mięśnie i ukoi ból. Więcej pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/kolka-u-niemowlecia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.