Czy mogę jakoś pomóc dziecku w takiej sytuacji?

Córka 5 dni, karmiona piersią, je chętnie, ale problem jest po jedzeniu i drzemce, zaczyna się płaczem, pręży się, puszcza bączki trwa to czasem nawet godzinę ale kupka jest rzadko albo wcale. Czy trzeba to przetrwać czy można jakoś pomóc maluszkowi ???

Redakcja abcZdrowie

Witam, zdecydowanie należy dziecku pomóc. Objawy, o których Pani pisze, wskazują na kolkę jelitową – związaną np. z niedojrzałością jelit lub nieprawidłowym przystawianiem noworodka do piersi, co powoduje nadmierne połykanie powietrza. O kolce noworodkowej może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/kolka-u-niemowlecia. Aby przynieść ulgę małemu brzuszkowi można wykonywać delikatne masaże, przykładać ciepłą pieluszkę, czasami natomiast konieczne jest podanie leku zawierającego symetykon, np. Espumisan. W ostateczności można sięgnąć po tzw. kateter, dostępny w aptekach – pozwala na odgazowanie się jelit. Więcej sposobów na kolkę odnajdzie Pani w naszym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/jak-radzic-sobie-z-kolka-u-dziecka. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.