Co robić gdy 7-latek rzadko oddaje stolce?

Witam. Syn 7 lat robi twardą kupę raz na tydzień, pozatym puszcza Śmierdzące gazy . Brzuszek i nic innego go nie boli , jednak niepokoi mnie to . Problem zaczął się już prawie 2 lata temu . Lekarz rodzinny za każdym razem twierdzi,żeby podawać mu błonnik i że się ureguluje,jednak problem nie mija. Bardzo proszę o radę. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Pani syn zmaga się z zaparciami. Znaczna większość zaparć u dzieci ma uwarunkowanie czynnościowe. Oznacza to, że przyczyna nie jest do końca znana i zaparcia mogą być spowodowane nieodpowiednią dietą, zbyt małą ilością płynów, niedożywieniem lub przyjmowaniem niektórych leków. Czasem jednak problem tkwi głębiej i zaparcia mogą być związane z aspektami psychologicznymi.

W tym przypadku znaczenie ma stres obecny w życiu dziecka, strach przed oddawaniem stolca związany z nieprzyjemnymi wspomnieniami (np. bolesnym wypróżnianiem), wstyd lub niechęć do oddawania stolca poza domem. Jest to problem złożony, składający się z wielu czynników.

Leczenie jest procesem długotrwałym nastawionym na wielokierunkowość. Ważna jest więc właściwa, zróżnicowana dieta, odpowiednie nawodnienie, aktywność fizyczna oraz postępowanie farmakologiczne. W tym celu stosuje się preparaty przeczyszczające, które zmiękczają stolec i ułatwiają wypróżnienie. Leki odstawia się stopniowo, oczywiście po konsultacji z lekarzem. Skoro dotychczasowy pediatra nie widzi problemu, proszę skonsultować się z innym specjalistą.

Temat ten został opisany w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zaparcia-u-dzieci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.